خط تولید و بسته بندی آجیل و خشکبار

خط تولید و بسته بندی آجیل و خشکبار - البرز ماشین کرج

بسته‌بندی آجیل و خشکبار به روش سنتی دیگر جایی در بازار فروش ندارد. این روزها رقابت در تولید و بسته‌بندی خشکبار بسیار زیاد شده است. این رقابت در نوع و کیفیت بسته‌بندی محصولات هم مآثر بوده است. اگر قصد کسب بخشی از بازار جهانی را درفروش خشکبار ایرانی داریم باید در بسته بندی خشکبار و آجیل صاحب استاندارهای جهانی باشیم. بهترین راه برای این کار استفاده از ماشین آلات خط آجیل و خشکبار میباشد.

در این مقاله در مرکز دانش البرز ماشین کرج خط فراوری و تولید آجیل و خشکبار را با توضیحات کامل و لینک خرید به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید…

ماشین آلات خط آجیل و خشکبار

1-دستگاه سورتینگ حبوبات و خشکبار

دستگاه سورتینگ خشکبار کیفیت محصول را درجه‌بندی می‌کند. به زبان ساده این دستگاه دانه‌های بزرگ‌تر محصول را از دانه‌های کوچک جدا می‌کند. این دستگاه مجهز به یک سرند و یک ویبراتور است که دانه‌های محصول را بر روی سرند حرکت می‌دهد. این سرند دانه‌های کوچک‌تر را رد کرده و دانه‌های بزرگ‌تر را جدا می‌کند.

2-دستگاه بالابر Z در خط فراوری خشکبار

دستگاه بالابر Z برای محصولات غذایی ظریف‌ (پسته، تخمه، قند…) کاربرد داشته و مناسب خط تولید آجیل و خشکبار است. به دلیل وجود خاصیت ویبراتوری در این دستگاه از خرد شدن محصول جلوگیری می‌شود. این دستگاه مجهز به یک مخزن همراه با یک ویبراتور است که به‌آرامی محصول را بر روی کاسه‌های بالابر می‌ریزد. بالابر محصول را به‌آرامی به مرحله بعدی منتقل می‌کند.

بالابر z

3-دستگاه خندان جدا کن

درصورتی‌که محصول تولیدی پسته باشد این دستگاه به خط فراوری خشکبار اضافه می‌شود. دستگاه خندان جدا کن بیشتر برای ترمینال‌های پسته استفاده می‌شود تا کارخانه‌های فراوری خشکبار. این دستگاه همانند شالی‌کوبی برنج عمل می‌کند.

دستگاه خندان جدا کن پسته‌های خندان را از پسته‌های سربسته جدا می‌کند. پسته‌های داخل مخزن دستگاه ریخته شده و از یک میکسر (لوله) عبور می‌کنند. داخل میکسر سوزن‌هایی قرار داده‌شده که این سوزن‌ها پسته‌های خندان را از پسته‌های دهان بسته جدا می‌کند.

خندان جدا کن

4-دستگاه بالابر Z دوم

در این مرحله دستگاه بالابر Z دوم محصول را به دستگاه تفت آجیل و خشکبار منتقل می‌کند.

بالابر z

5-دستگاه تفت آجیل و خشکبار

این دستگاه مجهز به یک مخزن کاملاً عایق‌بندی شده است. ابتدا مخزن دستگاه تفت از نمک پرشده و در مرحله دوم محصول اضافه می‌شود. با توجه به نوع محصول سرعت گردش و زمان تفت تعریف می‌شود. محصول همراه بانمک داغ کاملاً تفت‌داده می‌شود.

دستگاه تفت آجیل

نکته: دلیل اضافه کردن نمک در این مرحله خاصیت چسبندگی بدنه استیل درام است. اگر نمک به محصول اضافه نشود دانه های آجیل و خشکبار به بدنه استیل درام چسبیده و به‌صورت یکدست تفت‌داده نمی‌شوند. محصول در میان نمک داغ بدون هیچ چسبندگی به‌صورت کاملاً یکدست تفت‌داده می‌شود.

نکته: در خط تمام‌اتوماتیک یک بالابر اوگر حلزونی برای انتقال نمک به دستگاه تفت اضافه می‌شود.

6-دستگاه سرند شور کن خشکبار

در این مرحله توسط این دستگاه نمک از محصول جدا می‌شود. نمک اضافی دوباره به دستگاه تفت آجیل و خشکبار منتقل می‌شود.

سرند شور کن

7-دستگاه لووک (طعم زن) در خط فراوری خشکبار

توسط یک اپراتور محصول داخل دستگاه طعم زن ریخته می‌شود. مایع مخصوص طعم زنی (زعفران، سرکه، فلفل، نمک، گلپر،…) به محصول اضافه می‌شود. مخزن دستگاه لوک چرخیده و محصول را با مایع طعم زنی کاملاً مخلوط می‌کند. پس از اتمام محصول به دستگاه خشک‌کن خشکبار منتقل می‌شود.

لووک

8-دستگاه خشک‌کن خشکبار

دستگاه خشک‌کن خشکبار با طول 4 متر و مجهز به یک سرند است. این دستگاه مجهز به یک کوره گازی یا گازوئیلی و یک فن بوده که هوای گرم را از زیر سرند به محصول منتقل می‌کند. به این وسیله محصول خشک‌شده و برای دستگاه بسته‌بندی آماده می‌شود.

دستگاه خشک کن خشکبار

9-دستگاه بالابر z سوم

در این مرحله محصول نهایی توسط یک بالابر z به مخزن دستگاه بسته‌بندی منتقل می‌شود.

بالابر z

10-دستگاه بسته‌بندی

در این مرحله محصول درون مخزن دستگاه بسته‌بندی ریخته شده و به‌صورت کاملاً خودکار بسته‌بندی می‌شود.

نکته: شرکت البرز ماشین کرج ماشین‌آلات بسته‌بندی خود را در سه ظرفیت تک توزین، دو توزین و چهار توزین تولید می‌کند. 

11-نوار نقاله جلوی بسته بندی:

در مرحله پایانی هم محصول بسته‌بندی‌شده بر روی نوار نقاله جلوی بسته‌بندی قرارگرفته و توسط چند اپراتور بسته‌بندی نهایی شده، برای بازار فروش آماده می‌شود.

نوار نقاله جلوی بسته بند

 

خط بسته بندی آجیل و خشکبار در یک نگاه

خط آجیل و خشکبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *