انواع دستگاه خشک‌ کن در صنایع غذایی و دارویی

خرید و قیمت دستگاه خشک کن تونلی البرز ماشین کرج، ارائه دهنده کلیه دستگاه های خشک کن تونلی ، کابینی و نواری برای خشک کردن میوه، سبزی، مواد شیمیایی و غیره

دستگاه خشک‌ کن یکی از ماشین آلات خشک کن با سود دهی بسیار بالا و هزینه کم در تولید چیپس میوه است. خط تولید چیپس میوه جات به راحتی و با ماشین آلات ارزان قیمت راه اندازی شده و سودی بالای 100% دارد. این دستگاه خشک کن با رطوبت‌گیری انواع مواد غذایی (سبزی، میوه، گوشت..) از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها جلوگیری کرده و عمر موادِ غذایی را افزایش می‌دهد. از طرفی حجم و وزن را به‌طور چشم‌گیری کاهش می‌دهد.

با توجه به رشد جوامع و نیاز جامعه به محصولات متنوع بصورت خشک شده شاهد افزایش چشمگیر استفاده از محصولات بصورت خشک شده هستیم. به همین منوال استفاده از دستگاههای خشک کن صنعتی بصورت خشک کن های نواری، خشک کن های تونلی و کابینی و… از رونق بسیار خوبی برخوردار شده است. در این بین شرکت های زیادی نظیر البرز ماشین کرج اقدام به طراحی و ساخت دستگاههای خشک کن کرده اند که در این بین شرکت البرز ماشین کرج با استفاده از تکنولوژی خاص خود توانسته گوی رقابت را از دیگر رقبا بِرُباید و در بازار ایران به یکی از بهترین ها در این حوزه تبدیل شود.

خشک‌ کردن مواد غذایی از قدیم مرسوم بوده. اما امروزه تنوع و سرعت در روش‌های خشک‌ کردن به‌ وسیله خشک‌ کن‌های صنعتی افزایش‌ یافته است. البته استفاده دستگاه خشک‌ کن صنعتی تنها به مواد غذایی محدود نمی‌شود. با دستگاه های خشک کن صنعتی سبزی می‌توان انواع مواد شیمیایی (صابون، خمیر الکترود، رطوبت‌گیر پا، پودرهای شوینده…) را رطوبت‌ گیری کرد.

خشک کردن به روش طبیعی یا دستگاه خشک‌ کن صنعتی؟

روش طبیعی

در روش طبیعی مواد غذایی را در فضای باز یا گلخانه‌ای و زیر نور مستقیم خورشید (آفتاب خشک) یا زیر سایه (سایه‌خشک) قرار می‌دهند. در این روش مواد غذایی در معرض انواع آلودگی‌ها و حشرات موزی قرار گرفته و هیچ کنترلی هم بر کیفیت رطوبت‌گیری وجود ندارد. در این روش زمان رطوبت‌گیری بسیار طولانی‌تر از روش صنعتی است. در روش سنتی احتیاج به فضای مسطح و با مساحت زیاد هم محدودیت‌هایی را به وجود میاورد.

دستگاه خشک‌ کن

روش صنعتی (دستگاه خشک‌ کن)

در روش صنعتی انواع ماشین‌ آلات خشک‌ کن صنعتی با فناوری‌های متفاوت تولید می‌شوند که هرکدام کاربرد خود را دارند. همانند خشک‌ کن‌های ماکروویوی که با امواج رادیویی محصولات را رطوبت‌ گیری می‌کنند یا خشک‌ کن‌های تصعیدی که برای مواد غذایی حساس به حرارت استفاده‌ شده و از طریق انجماد محصولات و تولید خلع رطوبت مواد غذایی را گرفته‌ و خشک می‌کنند.

اما هزینه این مدل خشک‌ کن‌ها بسیار بالا است. در نتیجه قیمت تمام‌ شده محصول را بالا می‌برد. بهترین گزینه برای رطوبت‌گیری محصولات غذایی و شیمیایی استفاده از دستگاه خشک‌ کن حرارتی است که ارزان و به‌ صرفه بوده و کیفیت رطوبت‌گیری بالایی هم دارد.

جدول مقایسه دستگاه خشک‌کن میوه و سبزی البرز ماشین کرج

نام خشک کنابعاد  (سانتیمتر)ظرفیتولتاژ-برق مصرفیمشعلقدرت مشعلتعداد سبدظرفیت تولیدزمان خشک کردن میوه
دستگاه خشک‌کن تک توزین150*100*210100 الی 150 کیلوگرم1/5کیلووات-تکفاز-220 ولتگازی، گازوئیلی8000 کالریبسته به نوع محصولبسته به نوع محصول
دستگاه خشک‌کن دو توزین250*100*210200 الی 300 کیلوگرم1/5کیلووات-تکفاز-220 ولتگازی، گازوئیلی8000کالری60 الی 70 سبدبسته به نوع محصولبسته به نوع محصول
دستگاه خشک‌کن تونلی (کانتینیوس)1200*250*3001 تن ورودی در هر بار استفاده7/5کیلو وات،سه فاز،380 ولتگازی،گازوئیلی1000 سبدبسته به نوع محصولبسته به نوع محصول

 انواع دستگاه خشک‌ کن حرارتی

دستگاه خشک‌کن کابینی:

خشک‌ کن کابینی بهترین و به‌ صرفه‌ ترین مدل خشک‌ کن‌ در بازار است. این مدل خشک‌ کن فضای بسیار کمی را اشغال می‌کند. از این‌ رو برای کارگاه‌ها و مشاغل خانگی بهترین گزینه محسوب می‌شود. از طرفی مصرف انرژی پایین‌تری داشته و با برق تک فاز هم کار می‌کند.

در این خشک‌ کن‌ها مواد غذایی در یک فضای کابینی بسته و در سینی‌هایی چند طبقه قرار می‌گیرد. محصول مورد نظر با حرارت مصنوعی (برق، گاز، گازوئیل) خشک می‌شود.

دستگاه خشک‌ کن‌ تونلی (کانتینیوس):

این مدل دستگاه خشک‌ کن مناسب برای کارخانه جات بزرگ و با حجم تولید بالا طراحی‌ شده است. شکل ظاهری دستگاه همانند یک تونل دو طرفه است که محصول از یک‌ سوی دستگاه واردشده و از سوی دیگر رطوبت‌ گیری و خارج می‌شود. دستگاه خشک‌ کن در دو مدل نواری و واگنی طراحی و تولید شده که نمونه نواری مخصوص محصولات با چسبندگی پایین (سبزی، چوب بستنی و…) و نمونه واگنی برای محصولات با چسبندگی بالا (گوجه،سیب،هلو و…) است.

دستگاههای خشک کن میوه و سبزی در چه مکان‌هایی استفاده می‌شوند؟

1- کارگاه‌ها و کارخانه جات خشک‌ کن میوه و سبزیجات

2- کارگاه‌ها و کارخانه جات تولید محصولات دریایی (ماهی و میگو….) خشک‌ شده

3- کارخانه جات تولید نمک دریا

4- کارگاه‌ها و کارخانه جات تولید رطوبت‌ گیر

5- کارخانه جات تولید صابون

7- کارخانه جات تولید خمیر الکترود

8- عصاری (خشک‌کردن انواع گیاهان دارویی)

9- قنادی‌ها (خشک‌کردن انواع میوه)

10- رستوران‌ها (خشک‌کردن انواع میوه، سبزی و سیفی جات)

11- میوه‌فروشی‌ها (خشک‌کردن انواع میوه‌جات مازاد استفاده. کیوی، هلو، سیب، پرتقال….)

12- منازل (خشک‌کردن انواع سبزی و میوه‌جات)..

چه نکاتی در زمان رطوبت‌گیری ماشین آلات خشک کن مؤثر است؟

ضخامت

در محصولات غذایی میزان ضخامت مواد اولیه در زمان رطوبت‌گیری تأثیر مستقیم دارد.

ضخامت محصول در زمان خشک کردن

ذات محصول

شاید میزان آب موجود در یک‌تکه گوجه از یک‌ تکه گوشت بیشتر باشند و هر دو هم یک ضخامت را داشته باشند. اما تکه گوشت دیرتر خشک می‌شود. نوع مواد اولیه در زمان رطوبت‌گیری تأثیر گذار است.

اثر گزاری ذات مواد غذایی در زمان خشک شدن در دستگاه خشک کن

حرارت پذیری محصول

در مواد شیمیایی حرارت پذیری بالاتر است. در نتیجه می‌توان با دما و سرعت بیشتر رطوبت‌ گیری کرد. اما در مواد غذایی به دلیل ظرافت و حساسیت محصول نمی‌توان از دمای بالا استفاده کرد.

حرارت پذیری در خشک کردن دستگاه خشک کن

مزایایِ استفاده از محصولات خشک‌ شده برای تولید کنندگان

طول عمر بالا

دغدغه بسیاری از تولید کنندگان فاسد شدن محصولات است. این نکته حساسیت را افزایش می‌دهد. با روش خشک‌ کردن، محصول شما به‌ راحتی فاسد نشده و عمر بسیار طولانی خواهد داشت.

فروش در تمام فصول

با افزایش طول عمر محصولات غذایی خشک‌ شده نظیر میوه جات و سبزی ها، محدودیت استفاده در فصول از بین می‌رود. می‌توانید انواع میوه و سبزی‌های مختلف را به‌ راحتی خشک کرده و در چهار فصل سال به فروش برسانید.

کاهش هزینه تأمین و نگهداری و حمل‌ و نقل با دستگاه خشک‌ کن

حجم و وزن محصولات خشک‌ شده میوه کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه باعث کاهش هزینه حمل‌ و نقل و انبار داری مواد غذایی خشک‌ شده و تأثیر بالایی دارد.

مزیت دستگاه خشک‌ کن صنعتی نسبت به روش‌های سنتی

سرعت‌بالا

سرعت رطوبت‌ گیری با خشک‌ کن‌های صنعتی چندین برابر روش سنتی است. در نتیجه صرفه‌ جویی زیادی در زمان را در پی دارد.

بهداشت بالا

با خشک‌ کن صنعتی نیازی به زیر و رو کردن محصول نیست. در نتیجه کمترین میزان تماس با دست وجود دارد.

تمام‌خودکار

خشک‌ کن‌های صنعتی نیازی به نیروی کار زیادی ندارند. پس تا جای امکان نیاز به منابع انسانی و هزینه‌های آن از بین می‌رود.

دمای کنترل‌ شده در دستگاه خشک کن

دمای رطوبت‌ گیرهای صنعتی توسط حس‌گر با حساسیت یک‌ دهم درجه کنترل می‌شود. در نتیجه تسلط بیشتری بر تولید وجود داشته و محصول پایانی در بهترین کیفیت تولید می‌شود.

کنترل و پیش‌ بینی زمان رطوبت‌گیری

همان‌ طور که گفته شد دمای خشک‌ کن‌های صنعتی قابل‌ کنترل است. در پی آن زمان رطوبت‌ گیری محصول را به‌ راحتی و با یکبار آزمون می‌توان به دست آورد. این امر باعث افزایش تسلط بر تولید و کیفیت نهایی محصول می‌شود.

فضای کم

خشک‌ کن‌های صنعتی برخلاف روش سنتی نیاز به فضای زیای ندارند. از این نوع خشک‌ کن‌ها حتی در یک انباری کوچک هم می‌توان استفاده کرد.

حجم تولید بالا

سرعت زیاد رطوبت‌گیری باعث افزایش تولید و در پی آن افزایش سود دهی می‌شود.

کیفیت بهتر محصول پایانی

کنترل بر دما و زمان محصول نهایی را یکدست‌ تر و زیباتر می‌کند. حتی می‌توان محصول را بر اساس نیاز و سلیقه‌ی مشتری رطوبت‌ گیری کرد.

جدول دمای میوه خشک کن برای خشک کردن محصولات مختلف

نوع میوه

ضخامت اسلایس

درجه حرارت (سانتیگراد)

زمان لازم

آلو

5 میلی متر

43-53

6-8

گیلاس

55-60

7-8

زردآلو

5 میلی متر

43-53

6-8

سیب اسلایس شده حلقه ای

6-8 میلیمتر

55-75

6-8

موز حلقه ای

7-8 میلیمتر

50-70

5-6

گلابی

6-8 میلیمتر

60-70

6-8

هلو

6-8 میلیمتر

60-70

6-8

توت فرنگی

60-70

6-8

آناناس

6-8 میلیمتر

60-70

9-12

انگور

60-70

8-10

کیوی

6 میلی متر

60-70

6-8

انبه

6-8 میلیمتر

65-75

8-12

پرتقال

4-6 میلیمتر

60-70

8-10

زردآلو

5 میلی متر

43-53

6-8

تنظیم زمان خشک کردن انواع میوه ها

برای تنظیم زمان درست خشک کردن انواع میوه ها می توانید از تابلوفرمانی که روی دستگاه نصب است استفاده کنید، آیتم های زمان، حرارت و … همگی در تابلوفرمان دستگاه خشک کن تعریف شده اند و تنها نیاز به تغییر توسط دکمه های آن است. یکی از بهترین روش های تعیین این درست این تنظیمات روش آزمون و خطا است.

در اینجا محدوده ای از زمان و حرارت و ضخامتی که برای برخی از میوه ها وجود دارد را برای شما ارائه کردیم. اما مگر میوه ها محدود به همین چند نوع می باشند؟

مسلماً خیر نیست، تعداد و انواع میوه ها در دنیا قابل شمارش نیستند.هرکدام از این میوه و محصولات فرمولاسیون مخصوص به خود را برای خشک کردن دارند. بنابراین یکی از بهترین روش ها برای محصولات خود شما این است که با آزمون و خطا پیش بروید.

یعنی با یک مقداری از محصولات آزمایش کنید دما و زمان را نسبت به همان مقدار حرارت و ضخامت و زمان برای شما مشخص خواهد شد. نمونه جدول دمای میوه خشک کن را در اینجا برای شما به نمایش در آورده ایم. برای باقی میوه ها می توانید میوه های مشابه این جدول را نیز در نظر بگیرید.

جدول دمای میوه خشک کن

جدول دمای میوه خشک کن

نکات مهم هنگام خرید دستگاه خشک کن صنعتی

تا اینجای کار اطلاعات مفیدی را درباره دستگاههای خشک کن صنعتی به شما دادیم تا بتوانید با علم کافی درباره آن ها اطلاعاتی را کسب کنید تا بتوانید در صورت نیاز در آینده و یا حال اقدام به خرید و استفاده از این نوع خشک کن های صنعتی کنید. نکات مهمی را هنگام خرید دستگاه خشک کن صنعتی باید رعایت کنید و به آن ها دقت کنید تا بتوانید دستگاه کاربردی و مفیدی را خریداری کنید. با رعایت این نکات میتوانید بهترین دستگاه خشک کن صنعتی را خریداری و استفاده کنید.

نکته اول نوع سوخت دستگاه برای خشک کردن محصولات است. حتما هنگام خرید باید دقت کنید که دستگاه مورد نظر از چه نوع منبع سوختی برای خشک کردن محصولات استفاده میکند. معمولا این نوع دستگاههای خشک کن از گاز، گازوئیل و برق برای خشک کردن محصولات استفاده میکنند که شما باید بسته به نیاز خود دستگاهی را خریداری کنید که قابلیت خشک کردن محصولات شما را داشته باشد.

نکته دوم استفاده از قطعات برقی و فنی و بدنه مستحکم و با کیفیت میباشد. حتما میدانید که این دستگاه با دمای بالا کار میکند و در صورت استفاده از قطعات بی کیفیت با مشکلات فراوانی در آینده و هنگام کار با دستگاه روبرو خواهید شد که میتواند ضررهای جبران ناپذیری برای تولید کننده به وجود بیاورد. استفاده از مشعل های با کیفیت و استفاده از پشم سنگ به جای پشم شیشه در قطعات بدنه میتواند هدر رفت انرژی را بصورت چشمگیری کاهش دهد.

نکته سوم گارانتی محصول میباشد. هنگام خرید دستگاه خشک کن صنعتی حتما دقت کنید تا از شرکتی خریداری کنید که از گارانتی و خدمات شس از فروش برخوردار باشد تا بتوانید در صورت بروز مشکلات احتمالی از این نوع خدمات به شکل مطلوبی بهره مند شوید. تمامی خشک کن های صنعتی ساخت البرز ماشین کرج از گارانتی 18 ماهه در کنار خدمات پس از فروش 15 ساله برخوردار میباشد.

خوشحال میشویم تا در صورت داشتن تجربه کافی در زمینه دستگاههای خشک کن صنعتی، تجربیات خود را با ما در پایین همین مطلب در میان بگذارید.

4 دیدگاه در “انواع دستگاه خشک‌ کن در صنایع غذایی و دارویی

 1. محسن عباسی گفت:

  سلام روز بخیر
  یک سوال داشتم این خشک کن های تونلی در چه ظرفیت هایی ساخته میشوند؟ برای چه محصولاتی کاربرد دارند؟

  1. Bahman Karimi گفت:

   سلام روز بخیر محسن جان
   این نوع خشک کن ها در ظرفیت های 6، 12 و 18 متری ساخته میشوند. کاربرد این نوع خشک کن ها بسیار زیاد است و میتوانند برای هر نوع محصولی نظیر میوه، سبزی و محصولات شیمیایی و… مورد استفاده قرار بگیرند.

 2. امیرعلی گفت:

  سلام خشک کن ذغال سنگ دارید

  1. Bahman Karimi گفت:

   سلام روز بخیر امیر علی جان
   بله شرکت البرز ماشین کرج قادر به ساخت انواع خشک کن های صنعتی برای کاربرد های مختلف میباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با شماره تلفن 09108698783 و یا 02634722902 تماس حاصل فرمایید.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره تلفنی شماره خود را وارد کنید

مشاوره البرز ماشین کرج
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه