خط تولید میوه خشک

خط تولید میوه خشک - البرز ماشین کرج

خط تولید میوه خشک شرکت البرز ماشین کرج

این خط تولید میوه خشک یک خط تمام اتوماتیک است. این خط از صفرتا صد مراحل تبدیل یک میوه تازه به میوه خشک ‌شده بسته‌بندی و آماده را برای بازار فروش و با سرعت‌بالا انجام می‌دهد. در این مطلب کلیه ماشین‌آلات خط تولید میوه خشک‌شده را با توضیحات کامل و لینک خرید به شما معرفی خواهیم کرد. میوه خشک کن یا خشک کن میوه به دستگاههایی گفته میشود که فرآوری میوه ها را برای خشک شدن انجام میدهند. این دستگاهها میتوانند به خوبی در حد صنعتی به خشک کردن میوه ها بپردازند. 

دستگاه‌های خط تولید میوه خشک ‌شده

1-دستگاه بلانچر:

در این مرحله میوه‌جات توسط این دستگاه شسته می‌شوند. این دستگاه مجهز به یک مخزن آب در گردش است که انواع میوه‌جات را شستشو و گل گیری می‌کند. این دستگاه مخصوص میوه‌جات با مقاومت پوست بالا (سیب،پرتقال…) است و برای میوه‌جات باپوست حساس همانند هلو،کیوی و… استفاده نمی‌شود. در این مرحله بعد از چند بار شستشو میوه‌جات، آب مخزن دستگاه گل‌آلود می‌شود. درنتیجه نیاز به آب‌کشی دوباره وجود دارد. در مرحله بعدی محصول وارد نوار استیل آب‌کشی می‌شود.

دستگاه بلانچر

2-خط تولید میوه خشک کن، نوار استیل آب‌کشی:

برای داشتن یک میوه خشک مرغوب، بهداشت و تمیزی محصول بسیار مهم است. در این مرحله میوه‌جات از نوار استیل آب‌کشی گذر کرده و دوباره آب‌ کشی می‌شوند. اگر بخواهیم یک مثال ساده از این دو مرحله بزنیم، روش کار دستگاه بلانچر همانند شستشوی سنتی سبزی‌های در تشت پر از آب است. اما نوار استیل آب کشی مکمل بوده و مانند شستن دوباره سبزیجات آبکشی شده است.

دستگاه نوار استیل آبکشی

نکته:برای میوه‌جات با پوست حساس مرحله اول (شستشو با دستگاه بلانچر) حذف‌ شده و بعد از گذر از نوار استیل آب‌کشی توسط اپراتور با دقت کنترل‌ شده و خشک می‌شود.

3-پوست‌گیر میوه:

بعضی از میوه‌ها همانند سیب و کیوی نیاز به پوست‌گیری دارند. اما بسیاری از میوه‌جات همانند پرتقال را نمی‌توان پوست‌گیری کرد. این مدل میوه‌جات در صورت پوست‌گیری در مرحله دستگاه اسلایسر له‌ شده و به‌ درستی تکه‌تکه نمی‌شوند. به دو روش پوست‌گیری میوه‌جات برای تولید میوه خشک انجام می‌شود.

1-پوست‌گیری دستی یا نیمه اتوماتیک(دستگاه پوست‌گیر)

در این روش مثلاً پوست‌گیری میوه موز به‌ صورت کاملاً دستی انجام می‌شود اما پوست‌گیری میوه‌جاتی همچون سیب با دستگاه پوست‌گیر نیمه‌ خودکار البرز ماشین کرج انجام می‌شود. بعد از این مرحله محصول پوست گیری شده به دستگاه اسلایسر خط تولید میوه خشک منتقل میشود.

دستگاه پوست گیر میوه

2-پوست‌گیری شیمیایی

در این روش میوه را در وان مایع مواد شیمیایی قرار می‌دهند. ماده شیمیایی با پوست میوه واکنش شیمیایی انجام داده و به‌ راحتی از بدنه میوه جدا می‌شود.
نکته:این روش از نظر بهداشتی مورد تائید نیست.

4-دستگاه هسته‌گیر:

یک سری از میوه‌جات نیاز به هسته‌گیری ندارند همانند پرتقال و کیوی. میوه‌جاتی که نیاز به هسته‌گیری دارند با دستگاه هسته‌گیر سه نازله و تک نازله البرز ماشین کرج هسته‌گیری می‌شوند.

دستگاه هسته گیر تک نازل

5-دستگاه اسلایسر:

دستگاه اسلایسر شرکت البرز ماشین کرج میوه‌جات را با اشکال مختلف و با سرعت ‌بالا (خلال،حبه،رنده…) می‌کند. رنده‌های این اسلایسر با اشکال و سایزهای مختلف به مشتریان عزیز ارائه می‌شود.

دستگاه اسلایسر میوه

نکته : بعد از کنده شدن پوست میوه‌جات، بدنه میوه شروع به کدر شدن می‌کند. اما در بازار میوه‌های خشک‌ شده کاملاً سفید رنگ هستند. در بعضی کارخانه جات تولید میوه خشک‌ شده بعد از عملیات پوست‌ کنی و هسته‌گیری، میوه‌جات با یک سری مواد شیمیایی سفید می‌شوند.

این روش از نظر سلامت و بهداشت مورد تائید نیست. مثلاً برای سفید کردن سیب از آب ‌لیمو و اسیدسیتریک استفاده می‌شود. از این جریان می‌توان نتیجه گرفت که محصولات خشک با رنگ تیره از کیفیت و سلامت بیشتری برخوردار هستند.

6-دستگاه خشک‌کن:

در این مرحله تکه‌ های میوه داخل دستگاه خشک‌کن چیده شده و رطوبت‌گیری می‌شوند. دستگاه خشک‌کن بسته به نیاز مشتری، حجم تولید و نوع میوه انتخاب می‌شود .ماشین‌آلات خشک کن شرکت البرز ماشین کرج در دو مدل کابینی و تونلی به مشتریان عزیز ارائه می‌شود. این خشک کن ها بسته به نیاز مشتری کاملاً سفارشی‌سازی می‌شوند.

بهترین دما برای خشک شدن محصول از 55 درجه تا 70 درجه است. بسته به ضخامت و آب میوه، زمان خشک شدن محصول مشخص می‌شود. مثلاً فرآیند خشک شدن اسلایس سیب 6 میل 3 ساعت و اسلایس پرتقال 6 میل 5 ساعت طول می‌کشد.

نکته: در بعضی موارد با افزایش دما سرعت خشک شدن را افزایش می‌دهند .اما این روش کیفیت محصول را پایین آورده و مواد معدنی را از بین می‌برد.

7-مرحله پورت بندی(تفکیک اندازه)

در این مرحله در خط تولید میوه خشک شده تکه‌های میوه خشک‌شده سایز بندی و یکدست شده و برای مرحله بسته‌بندی آماده می‌شوند.

8-دستگاه بسته‌بندی

در این مرحله میوه خشک‌شده وارد دستگاه تمام‌ اتوماتیک شده و بسته‌بندی می‌شود. شرکت البرز ماشین کرج ماشین‌آلات بسته‌بندی خود را بسته به نیاز مشتری در ظرفیت‌های مختلف ارائه می‌کند.

خشک کن میوه

دستگاههای مختلفی برای خشک کردن میوه ها کاربرد دارند که هر کدام میتوانند برای خشک کردن میوه ها کاربرد دارند. این نوع خشک کن ها با بالاترین کیفیت ممکن به خشک شدن میوه ها به بهترین شکل ممکن کمک میکند تا در انتهای کار محصولی با کیفیت حاصل شود. میوه خشک کن ها شامل انواع دستگاههای خشک کن صنعتی و نیمه صنعتی در ابعاد و اشکال مختلف میشود که هر کدام کاربرد خاص خود را دارد که در بالا به آن ها اشاره کردیم. در ادامه نیز میتوانید انواع محصولات میوه خشک کن را مشاهده کنید. 

خط کامل دستگاه خشک کن میوه

 

خشک خط تولید میوه خشک

کلیه‌ی ماشین‌آلات تولیدشده در شرکت البرز ماشین کرج دارای 18 ماه گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش است

 

دستگاه خشک کن تونلی البرز ماشین کرج

مشخصات فنی دستگاه خشک کن:

 • ابعاد دستگاه: طول 1200. عرض 250، ارتفاع 300 سانتیمتر
 • برق مصرفی:7.5 کیلووات، سه فاز،380 ولت
 • منبع گرمایش: مشعل گازی  ویا گازوئیلی بنا به سفارش مشتری
 • نوع گرمایش: غیر مستقیم با گردش هوای گرم
 • ظرفیت: 3 تن
 • مجهز به کشنده اتوماتیک
 • دارای 1000 سبد پلی اتیلن نسوز مخصوص مواد غذایی
 • دارای استاندارد فود گرید
 • مجهز تابلو برق هوشمند
 • مجهز به PLC با مانیتور فارسی
 • دارای عایق پشم سنگ با دانسیته 80 و ضخامت 50 سانتی متر
 • مجهز به کوره اتمسفر
 • مجهز به رطوبت سنج

خشک کن تک کابین

مشخصات دستگاه
 • ابعاد: طول 150، عرض 100، ارتفاع 210 سانتیمتر
 • برق مصرفی: 1.5 کیلو وات تک فاز و سه فاز طبق سفارش مشتری
 • نوع دستگاه: کابینی مجهز به 25 سینی خشک کن
 • ظرفیت دستگاه: 150 کیلو گرم
 • نوع گرمایش: برقی، مشعل گازی یا گازوئیلی با قدرت 8000 کالری
 • نحوه حرارت دهی: به صورت غیر مستقیم با هوای گرم
 • مجهز به موتور سانتریفیوژ برای گردش هوا در کابین
 • مجهز به جعبه برق هوشمند
 • مجهز به رطوبت سنج
 • دارای خروجی گاز های مضر

دستگاه خشک کن دو کابین البرز ماشین کرج

دستگاه خشک کن دو کابین امروزه استفاده از دستگاه خشک کن دو کابین بسیار رایج است و این دستگاه یکی