خط تولید و دستگاه بسته بندی حبوبات

خط تولید و دستگاه بسته بندی حبوبات البرز ماشین کرج

دستگاه بسته بندی حبوبات

شرکت البرز ماشین کرج تولیدکننده انواع ماشین‌آلات و خطوط بسته‌ بندی مواد غذایی و شیمیایی است. یکی از این خطوط، خط تولید و دستگاه بسته‌بندی حبوبات و غلات است. این خط تولید انواع حبوبات (نخود، عدس، لوبیا….) و غلات (گندم، جو، برنج،…) را به‌ راحتی تصفیه، بسته بندی و آماده بازار فروش می‌کند. در این مطلب به‌ صورت تخصصی به توضیح در مورد خط بسته‌بندی حبوبات و غلات شرکت البرز ماشین کرج و نحوه کارکرد تک تک ماشین آلات و دستگاه بسته بندی حبوبات، همراه با توضیحات کامل و لینک خرید خواهیم پرداخت. 

در سال های اخیر علم کمک شایانی به توسعه و تولید دستگاههای بسته بندی در حوزه حبوبات کرده است و شاهد استفاده از دستگاههای متنوعی در راستای تولید محصولاتی نظیر حبوبات هستیم. شرکت های بزرگی در جهان برای فروش و ارائه محصولات خود به استفاده از دستگاههای بسته بندی حبوبات روی آورده اند و توانسته اند فروش محصولات خود را با بسته بندی به شکل با کیفیت به شکل تاثیر گذاری بالا ببرند. این نوع دستگاهها میتوانند علاوه بر بسته بندی حبوبات در بالا بردن کیفیت محصولات تولیدی نیز تاثیر بسزایی داشته باشند. 

دستگاه بسته بندی حبوبات از جمله دستگاههاییی است که در خطوط تولیدی حبوبات به کار میرود و باعث میشود تا پروسه تولید محصولات بصورت بسته بندی بصورت اتوماتیک انجام گیرد. این دستگاهها از قطعات و قسمتهای پیچیده ای تشکیل شده اند که میتوانند با استفاده از یک دکمه به آسانی به بسته بندی هر نوع حبوبات و غلاتی بپردازند. در این مطلب تلاش خواهیم کرد تا شما را با انواع دستگاههای بسته بندی حبوبات و دستگاههای جانبی آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

خط کامل تصفیه و بسته بندی حبوبات

 
 

ماشین‌آلات خط تولید و دستگاه بسته بندی حبوبات و غلات

1-بالابر کاسه‌ای

این بالابر حاوی یک مخزن برای تخلیه حبوبات و غلات است. این مخزن به‌صورت دستی و توسط اپراتور پر می‌شود. این بالابر محصول خام را به مخزن دستگاه بوجاری منتقل می‌کند. کار با این بالابر بسیار ساده است و فقط کافی است تا مخزن را از مواد پر کنید تا دستگاه بصورت اتوماتیک اقدام به پر کردن مخزن دستگاه بسته بندی حبوبات کند. از مزیت های این دستگاه قابلیت تعمیرات ساده و تعویض کاسه ها بصوت کاملا سریع میباشد که باعث میشود تا در صورت بروز هرگونه مشکلی هنگام کار بدون تاخیر به تولید ادامه دهید.

بالابر کاسه ای-خط تولید و بسته بندی حبوبات

2-دستگاه بوجاری از خط تولید و بسته‌بندی حبوبات و غلات

دستگاه بوجاری برای جداکردن کاه و کلش و هر گونه ناخالصی از حبوبات به کار میرود. با استفاده از دستگاههای بوجاری در خطوط تولید حبوبات و غلات سرعت کار بسیار افزایش میابد و میتوان با سرعت بسیار بالا به تولید ادامه داد. ماشین آلات بوجاری به دودسته تقسیم می‌شوند که به قرار زیر میباشند.

بوجاری فوتوسلی (الکترونیکی):

دستگاه بوجاری الکترونیکی با فناوری فوتوسل و لیزر کارکرده و به ‌وسیله قابلیت تشخیص رنگ و اندازه حبوبات، اضافات محصول را غربالگری و جداسازی می‌کنند. دقت این دستگاه‌ها بسیار بالا بوده و به طبع قیمت بسیار بالایی هم دارند. این مدل دستگاه وارداتی بوده و در داخل کشور تولید نمی‌شود. این مدل ماشین‌آلات بیشتر برای خط برنج استفاده‌ میشود و برای خطوط حبوبات به‌صرفه نبوده و توجیه اقتصادی ندارد. نکته مهم دیگر حساسیت بالای این دستگاه و امکان بروز مشکلات در هنگام استفاده میباشد که ممکن است باعث ایجاد خلل در تولید شود.

دستگاه بوجاری مکانیکی:

دستگاه بوجاری نقش مهمی را در خط تولید و بسته بندی حبوبات ایفا میکند. شرکت البرز ماشین کرج در زمینهٔ تولید دستگاه بوجاری مکانیکی فعالیت دارد. فناوری این دستگاه کاملاً بومی‌سازی شده و در ایران تولید می‌شود. درنتیجه قیمت پایین‌تری داشته و دقت قابل قبولی هم دارد. بعد از انتقال محصول به مخزن بوجاری، محصول موردنظر از یک ارتفاع کوتاه به پایین و بر روی ویبراتور ریخته می‌شود. در میان فاصله ریزش محصول از مخزن بوجاری به ویبراتور، یک فن قوی کار گذاشته‌شده است. این فن در زمان ریزش محصول، کلیه اضافات سبک‌تر از محصول اصلی (برگ، خاک،…) را جداسازی می‌کند. 

بعد از گذر از این مرحله محصول از سرند اول عبور کرده و بر روی سرند دوم ریخته می‌شود. اما اضافات بزرگ‌تر (سنگ، کلوخ،….) از سرند اول عبور نمی‌کند. در سرند دوم حبوبات از سرند رد نمی‌شوند. بلکه هر آنچه از دانه‌های حبوبات ریزتر باشد از خود حبوبات جداشده و به پایین ریخته می‌شود. با این روش دستگاه بوجاری البرز ماشین کرج 80 تا 85% محصول را پاک‌سازی می‌کند. 25% باقی‌مانده به‌طور مثال، می‌تواند لوبیای نامرغوب یا سنگ هم‌وزن و اندازه لوبیا باشد.

دستگاه بوجاری غلات و حبوبات-خط تولید و بسته بندی حبوبات

 

نکته:ماشین‌آلات بوجاری، البرز ماشین کرج در هر حجم و ظرفیت تولید برای مشتریان عزیز سفارشی سازی و ساخته می‌شوند.

نکته: بر اساس نیاز مشتری و اندازه دانه‌های حبوبات مورد نظر می‌توان از سرندهای مختلف با مش بندی‌های (سایزبندی‌های) متفاوت استفاده کرد.

3-بالابر کاسه‌ای دوم:

حبوبات سرند شده وارد بالابر دوم شده و به نوار نقاله دست‌چین منتقل می‌شوند. میتوان این کار را توسط فرد و نیروی انسانی نیز انجام داد ولی استفاده از ماشین آلاتی نظیر بالابر کاسه ای میتواند سرعت کار را تا حد زیادی افزایش دهد و از بروز مشکلات فردی نیز جلوگیری کند. در ضمن با استفاده از این نوع دستگاهها میتوان مدت زمان کاری را نیز افزایش داد.

بالابر کاسه ای-خط تولید و بسته بندی حبوبات

نکته: اندازه و ظرفیت بالابرهای شرکت البرز ماشین کرج بر اساس نیاز و ظرفیت خط تولید حبوبات مشتریان عزیز، طراحی و سفارشی‌سازی می‌شوند.

4-نوار نقاله دست‌چین

بعد از مرحله بوجاری و برای اطمینان از تمیز بودن محصول از نوار نقاله دستچین یا همان میز بازبینی استفاده میشود که باعث میشود تا بازرسی نهایی نیز انجام گیرد تا هیچگونه سنگ و خاشاکی وارد بسته بندی محصولات نشود. در این مرحله به کمک چند اپراتور به‌صورت چشمی محصول موردنظر پاک‌سازی می‌شود. در انتهای نوار نقاله محصول ما 100% تمیز و پاک ‌سازی‌ شده است.

دستگاه نوار نقاله دستچین-خط تولید و بسته بندی حبوبات

4-بالابر کاسه‌ای از خط تولید و بسته‌بندی حبوبات و غلات:

در این مرحله محصول کاملاً پاک‌شده از طریق بالابر وارد دستگاه پولیش می‌شود. بعد از مرحله نوار نقاله دستچین از یک بالابر برای انتقال محصول به مخزن دستگاه بسته بندی استفاده میشود. این بالابر با سرعت بالا مخزن دستگاه پولیش را پر میکند تا دستگاه بدون کوچکترین خللی به کار خود ادامه دهد.

بالابر کاسه ای-خط تولید و بسته بندی حبوبات

5-دستگاه پولیش حبوبات و غلات در خط تولید و بسته بندی حبوبات:

این دستگاه همان کار واکس زدن محصول را انجام می‌دهد. دستگاه پولیش حبوبات و غلات مجهز به یک فرچه و چندین ابر است که توسط اپراتور مرتباً شسته و نمناک می‌شود. توسط این دستگاه خاک روی دانه‌های محصول گرفته‌شده و به‌اصطلاح، جلا داده می‌شود. پس از عبور از این مرحله دانه‌های محصول ما کاملاً برق‌زده و آماده بسته‌بندی است. حتما میدانید که پاکیزه بودن و تمیزی محصول در داخل بسته بندی تاثیر مستقیمی در فروش بالای محصولات دارد.

دستگاه پولیش حبوبات و غلات شرکت البرز ماشین کرج
 

نکته: خط تولید حبوبات و غلات بسته به نیاز مشتری به‌صورت تک فاز و سه فاز ارائه داده می‌شود. خطوط با برق سه فاز مناسب مکان‌های صنعتی (سوله‌ها و کارخانه جات بزرگ) و خطوط طراحی‌شده با برق تک فاز مناسب مشاغل نوپا و کارآفرینان است.
نکته: خط تولید حبوبات و غلات برای تولید و بسته‌بندی دانه‌های بسیار ریز (خاک شیر، آویشن،…) هم قابل‌ استفاده است.

بالابر z:

قبل از توضیح در مورد این بالابر، مشتریان عزیز نیاز به شناخت تفاوت بالابرهای شرکت البرز ماشین کرج دارند. چرا در این مرحله به‌جای استفاده از بالابر z از همان بالابر کاسه‌ای استفاده نکردیم؟

بالابرهای البرز ماشین کرج سه دسته هستند…

انواع بالابر البرز ماشین کرج-خط تولید و بسته بندی حبوبات

1-بالابر اوگر حلزونی (مواد پودری):

این دستگاه در لوله بالابر خود مجهز به یک ماردون است. به کمک چرخش این ماردون مواد پودری به بالا هدایت می‌شوند. این دستگاه مخصوص مواد پودری بوده و در خط تولید و بسته‌بندی حبوبات و غلات کاربردی ندارد.

2-بالابر کاسه‌ای:

این بالابر مخصوص حبوبات طراحی و ساخته‌شده است. البته برای محصولات دیگر همچون ماسه و آهک هم استفاده می‌شود. این بالابر برای محصولات مقاوم‌تر (حبوبات و غلات) استفاده‌شده و مجهز به کاسه‌های استنلس استیل است. کاسه‌های بالابر کاسه‌ای به‌صورت مکانیکی پر می‌شوند.

این بدان معناست که کاسه‌های این دستگاه همانند یک بیل مکانیکی عمل کرده و از زیر محصول را بارگیری می‌کنند. درنتیجه امکان شکستن و آسیب دیدن به محصولات ظریف (پسته، تخمه…) وجود دارد. به همین دلیل است که از این بالابر برای محصولات با مقاومت بدنه پایین استفاده نمی‌شود.

بالابر کاسه ای-خط تولید و بسته بندی حبوبات

3-بالابر z:

بالابر z برای پر کردن دستگاه‌های بسته‌بندی استفاده می‌شود. این دستگاه برای محصولات غذایی ظریف‌تر (پسته، تخمه، قند…) کاربرد دارد. به دلیل وجود خاصیت ویبراتوری در این دستگاه از خرد شدن محصول جلوگیری می‌شود. در خط تصفیه و بسته‌بندی حبوبات، بالابر z قبل از دستگاه بسته‌بندی قرار می‌گیرد. این امر باعث می‌شود به بدنه محصول پاک‌شده فشار نیامده و آسیب نبیند.

بالابر z-خط تولید و بسته بندی حبوبات

دستگاه بسته‌بندی:

دستگاه بسته ‌بندی حبوبات شرکت البرز ماشین کرج در سه ظرفیت (تک توزین، دو توزین و چهار توزین) طراحی و ساخته می‌شوند. تفاوت این سه دستگاه تنها در سرعت بسته‌بندی است. سرعت دستگاه بسته‌بندی حبوبات دو توزین دو برابر تک توزین و بسته‌بندی چهار توزین دو برابر دو توزین است.

بسته بندی حبوبات

 

نکته: دستگاه‌های بسته‌بندی شرکت البرز ماشین کرج در دو نوع مکانیکی (سه فاز) و پنوماتیک (تک فاز) تولید می‌شوند.

نوار نقاله جلوی بسته‌بندی

در مرحله آخر هم محصول بسته‌بندی‌ شده بر روی نوار نقاله دست‌چین قرار می‌گیرد. در این مرحله محصول توسط چند اپراتور بسته‌بندی نهایی شده و آماده بازار فروش می‌شود. اپراتور ها در کنار این نوار نقاله جلو بسته بندی قرار میگیرند و بسته ها را داخل کارتن میچینند.

نوار نقاله جلوی بسته بندی-خط تولید و بسته بندی حبوبات

امیدواریم توانسته باشیم در این مقاله شما را با دستگاههای بسته بندی حبوبات و خطوط تولیدی این محصول آشنا کرده باشیم. در صورت بروز هر گونه سوالی میتوانید با تماس با تیم البرز ماشین کرج با ما در ارتباط باشید.

8 دیدگاه در “خط تصفیه و دستگاه بسته‌بندی حبوبات و غلات

 1. احسان گفت:

  سلام روز بخیر
  آیا هر نوع حبوباتی را میشه با این دستگاهها بسته بندی کرد؟

  1. Bahman Karimi گفت:

   سلام روز بخیر
   دستگاههای بسته بندی حبوبات یا همان دستگاههای توزین دار قابلیت بسته بندی محصولات گرانولی را دارند و میتوانند برای هر نوع محصولی مورد استفاده قرار بگیرند.

 2. محمد کاظمی گفت:

  سلام
  برای اینکه بتونم خط تولید حبوبات راه اندازی کنم چقدر باید هزینه کنم؟

  1. Bahman Karimi گفت:

   سلام جناب کاظمی عزیز
   برای اینکه بتوانید هزینه دقیقی از میزان بودجه مناسب برای راه اندازی خط تولید حبوبات داشته باشید باید به موارد گوناگونی توجه کنید. میتوانید برای بررسی سریع و دقیق با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02634722902 و یا شماره تلفن 09108698783 در ارتباط باشید.

 3. حمید گفت:

  فروش اقساطی دارید

  1. Bahman Karimi گفت:

   سلام روز بخیر
   فروش به شکل اقساط ماهانه خیر متاسفانه ولی شرایط پرداختی خوبی داریم. میتوانید با تیم فروش تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهند. 09108698783
   موفق باشید.

 4. مصطفی کمالی گفت:

  سلام
  دستگاه بسته بندی این خط چه وزن هایی را میزنه

  1. Bahman Karimi گفت:

   سلام روز بخیر
   دستگاههای بسته بندی خطوط تولیدی حبوبات بسته به نیاز شما میتوانند متفاوت باشند. بصورت نرمال و استاندارد این دستگاهها از 50 گرم تا 1200 گرم را بصورت اتوماتیک بسته بندی میکنند.
   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *