شرکت دانش بنیان البرز ماشین کرج
شرکت دانش بنیان
شرکت دانش بنیان البرز ماشین کرج
دانش بنیان

میزان خروجی دستگاه میوه خشک کن چقدر است؟

میزان محصول خروجی دستگاه میوه خشک کن

اغلب افرادی که می‌خواهند وارد صنعت تولید انواع میوه‌ خشک شوند و یا قصد راه‌ اندازی یک کسب و کار خانگی از طریق تولید و عرضه انواع میوه خشک را دارند برای شروع کار سوالاتی در ذهن‌ شان شکل می‌ گیرد مثلا اینکه از کدام میوه‌ ها برای خشک‌ کردن می‌توان استفاده کرد؟ از هر کیلوگرم از انواع میوه و سبزی انتظار چه‌ مقدار میوه و سبزی‌ خشک باید داشته باشیم؟ محصول خروجی دستگاه میوه خشک کن چگونه محاسبه می‌شود؟ در مقاله زیر درتلاشیم تا به این سوالات پاسخ دهیم:

آیا هر نوع میوه ای برای خشک کردن مناسب است؟

جواب منفی است، همه میوه‌ ها را نمیتوان خشک کرد، یک مثال ساده و آشکار لیمو‌شیرین است که ماهیتا برای خشک کردن گزینه خوبی نیست چرا که بعد از اسلایس شدن به سرعت طعم تلخی پیدا می‌کند پس نمی‌ توان آن را خشک کرد، در سوی مقابل میوه های خیلی زیادی هستند که بسیار برای خشک‌ شدن مناسب هستند انواع میوه ها مثل نارگیل، موز، سیب، انبه، خرمالو، انجیر، انواع آلو، گلابی و …. را به راحتی در دستگاه‌های میوه‌ خشک‌ کن خانگی و صنعتی قرار داد و خشک کرد.

شما حتی میتوانید این میوه ها را به صورت ورقه ای در آورده و به تولید چیپس میوه بپردازید که این روز ها بسیار طرفدار پیدا کرده است و بیشتر خشکبار فروشی ها به تولید و فروش این محصول روی آورده اند.

برای تولید یک کیلوگرم از انواع میوه، به چه میزان میوه تازه نیاز داریم؟

همه میوه ها وزن یکسان ندارند و آب میان بافتی و میزان رطوبت شان باهم متفاوت است و یکسان نیست، پس مقدار دقیقی را نمی توان به این سوال اختصاص داد، اما آنچه که مسلم است این است که اگر از میوه های سنگین تر مثل آناناس در مقایسه با میوه های سبک تر مثل انواع سیب استفاده کنیم، میزان محصول خروجی دستگاه‌ خشک کن میوه‌ بیشتر خواهد بود و اگه بخواهیم بصورت عددی یک مقدار بگوییم، حدود ۸ تا ۱۰درصد از هر مقدار میوه‌تازه و آبدار ما درنهایت میوه خشک داریم، یعنی مثلا از هر ۱۰کیلوگرم از انواع میوه، میزان محصول خروجی دستگاه میوه‌ خشک‌ کن حدود ۱کیلوگرم خواهد بود.

البته این مقدار کاملا نسبی است و برای انواع میوه ها می تواند از این مقدار خیلی بیشتر و یا کمتر شود. برای بدست آوردن میزان خروجی هر محصول میتوانید به صورت آزمایشی عمل کنید قبل از اقدام به تولید محصول به صورت عمده تا بتوانید بررسی کنید که آیا میوه مورد نظر شما سود آوری مد نظر شما را دارد و یا این که قیمت تمام شده محصول خشک شده چقدر است.

محصول خروجی دستگاه میوه خشک کن چقدر است؟

فاکتورهای مختلفی برای پاسخ‌‌دادن به این سوال دخیل هستند: نوع میوه، نوع دستگاه میوه‌ خشک‌ کن، ظرفیت ورودی دستگاه میوه‌ خشک‌ کن و…

یکی از فاکتورهای مهم در تعیین محصول خروجی دستگاه میوه خشک کن ، ظرفیت انواع دستگاه‌های میوه‌‌ خشک‌ کن می باشد که از مقیاس کیلوگرم برای بیان آن استفاده می شود، به این ترتیب که هر دستگاه‌ میوه‌ خشک‌ کن در یک بازه زمانی حدود ۶ساعت قادر است چند کیلو گرم میوه خشک به عنوان محصول خروجی دستگاه میوه‌ خشک‌ کن تولید کند.

محصول خروجی دستگاه میوه خشک کن خانگی

میزان محصول‌ خروجی‌ دستگاه‌ میوه‌ خشک‌ کن‌ های پلاستیکی برای مصارف خانگی به‌ طور متوسط بین ۲۰ کیلوگرم تا ۲۵ کیلوگرم در فواصل‌ زمانی حدود ۶ساعته می باشد اما برای دست‌ یابی به این مقدار از میوه‌ خشک باید درحدود ۳۰کیلو گرم از میوه‌ های تازه را بعنوان ورودی دستگاه میوه‌ خشک‌ کن در نظر بگیریم، چرا که همه میوه‌ ها بعد از خشک‌ شدن آب میان‌ بافتی‌ خود را از دست می‌دهند و باعث می‌شود وزن کمتری نسبت به میوه‌ های آبدار و تازه داشته باشند.

دستگاه های خشک کن خانگی به دلیل استفاده از هیتر های برقی و همچنین فن های برقی برای گردش هوا و نداشتن عایق بندی مناسب در بده ها علاوه بر هدر رفت انرژی بالا میزان برق مصرفی آن ها بسیار زیاد است و استفاده از آن ها صرفه اقتصادی ندارد.

میزان محصول‌خروجی دستگاه میوه‌ خشک‌کن صنعتی

درمورد دستگاه‌ میوه‌ خشک‌ کن‌ هایی که در کارخانه‌ ها و در صنعت تولید میوه‌ خشک استفاده می‌شود، بخاطر ابعاد بزرگتر و گنجایش بیشتری که دارند، در یک بازه زمانی حدودا ۶ ساعته می‌توان انتظار تولید ۴۵کیلوگرم تا ۵۰ کیلوگرم میوه خشک داشت که برای این منظور نیاز به حدود ۵۵ کیلوگرم از میوه تازه بعنوان ماده ورودی داریم.

میزان محصول‌ خروجی دستگاه میوه‌ خشک‌ کن صنعتی درمورد میوه و سبزیجات چقدر است؟

دستگاه‌ های خشک‌ کن صنعتی می‌تواند انواع مختلفی از سبزیجات و آجیل‌ها را هم خشک کنند، البته اگر محصول ورودی دستگاه‌ میوه‌ خشک‌ کن صنعتی انواع مختلف سبزیجات باشد، چون فضای کمتری از گنجایش دستگاه را به خود اختصاص می‌دهند، محصول‌ خروجی‌ دستگاه‌ میوه‌ خشک‌ کن در این حالت نسبت به میوه‌ های خشک، بیشتر خواهد بود، اما درمورد انواع آجیل عملکرد دستگاه میوه ‌خشک‌کن مشابه میوه‌ هاست و تفاوتی در میزان‌ محصول‌ خروجی دیده نمی‌شود.

مقایسه بین ورودی و محصول خروجی دستگاه میوه خشک کن برای انواع میوه

همان طور که گفتیم برمبنای رطوبت، آب میان بافتی و بطور کل ساختار هم میوه، مقدار میوه خشک بدست آمده متفاوت خواهد بود. برای حدود ۱۰کیلوگرم از انواع سیب حدود ۱ تا ۱.۲ کیلوگرم سیب خشک خواهیم داشت یعنی حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد از کل میوه تازه اما این میزان در میوه ای مثل زرد آلو بیشتر است و می‌تواند بین ۲.۲ تا ۲.۵ کیلوگرم میوه خشک بدهد.

کلام پایانی

میوه خشک جز خوراکی هایی است که امروزه مصرفش بیش از پیش رواج یافته است و علاوه بر روش‌ های سنتی تولید میوه‌ خشک از دستگاه‌ های میوه ‌خشک‌ کن صنتعی هم برای تولید این خوراکی می توان استفاده کرد که آگاهی از کارایی این دستگاه‌ ها و انتخاب بهترین میوه‌ ها می توان میوه خشک باکیفیتی بعنوان محصول نهایی داشت.

اگر شما هم تجربه خرید این دستگاه ها را دارید و اطلاعاتی در خصوص میزان خروجی هر یک از میوه ها دارید خوشحال می شویم تا آن را در پایین همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید. برای خرید دستگاه های میوه خشک کن میتوانید به سادگی با کارشناسان فروش ما به وسیله شماره های ثبت شده در پایین سایت در تماس باشید و یا از طریق پیامرسان های گوناگون با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه

همین الان شمارتو وارد کن تا با شما تماس بگیریم

مشاوره البرز ماشین کرج