چطور محصول پسته را تفت بدهیم ؟

چطور محصول پسته را تفت بدهیم ؟ روشهای بو دادن پسته خام دستگاه تفت پسته چگونه پسته را شور کنیم ؟ تبدیل پسته به محصول خوشمزه، مقوی و پر طرفدار با زعفران و آبلیمو

چطور محصول پسته را تفت بدهیم ؟ How to roast pistachios پسته یکی از محصولات گرانقیمت صادراتی ایران می باشد. پسته انواع مختلفی دارد و در شکل ها و طعم های متفاوتی ارائه می شود. پسته تازه، پسته خام، پسته خندان، پسته کله قوچی، پسته احمدآقایی، پسته قزوینی، پسته ممتاز، پسته سفید نوق از انواع پسته ها می باشند. پسته شور و پسته خام دو نوع از پسته ها هستند که به شکل های متفاوت عرضه می شوند.

چنانچه بخواهید پسته ها را به صورت شور و تفت داده شده عرضه کنید باید در خط تولید و شورکن آجیل و خشکیار از آنها استفاده شود. حال می خواهیم بپردازیم به اینکه چطور محصول پسته را تفت بدهیم ؟

چطور محصول پسته را تفت بدهیم

روش های بو دادن پسته خام

یکی از روش های بو دادن پسته آن است که مقداری نمک با آب لیمو و زعفران را دم کنید و پسته ها را داخل آن قرار دهید و پس از گذشته یک شبانه روز آنها را از صافی یا توری رد کنید و اجازه بدهید خشک شوند. این روش یکی از روش های سنتی می باشد. در خطوط تولید بطور حتم از دستگاه ها و ماشین آلات مختلف برای آن استفاده می شود. یکی از روش های صنعتی بو دادن پسته های خام، استفاده از دستگاه تفت می باشد.

دستگاه تفت پسته و بو دادن پسته خام تنها با نمک

دستگاه تفت پسته، انواع محصولات پسته را با نمک، تفت می دهد و به اصطلاح بو می دهد. مشعل این دستگاه قابل کنترل است ولی زمان آن بر عهده اپراتور می باشد. این دستگاه دارای یک تابلو فرمان است که با آن می توانید مشعل و روشن خاموش شدن دستگاه را کنترل کنید. درام داخل دستگاه به صورت چرخشی است که در ادامه نحوه کارکرد آن را نیز شرح می دهیم.

 پسته شور - چگونه پسته را شور کنیم-روش های بو دادن پسته خام

طرز بو دادن پسته خام و شور کردن و برشته کردن آن به روش صنعتی

محصول پسته خام به هر شکلی که به خط تولید وارد می شود، به همراه نمک با کمک دو بالابر به مخزن دستگاه تفت صنعتی سرازیر می شوند. سپس دستگاه روشن می شود. درام دستگاه چرخشی و ماردونی شکل می باشد و محصولات پسته همراه نمک به گردش در می آیند و تحت حرارت قرار میگیرند. به طور کامل برشته می شوند. سپس این محصولات به داخل دستگاه سرند شور کن سرریز می شوند. با کمک ویبره این دستگاه نمک اضافه از پسته جدا شده و پسته های برشته یا تفت داده شده از خروجی آن خارج می شوند.

چگونه پسته را شور کنیم؟ چطور محصول پسته را تفت بدهیم ؟

شور کردن پسته یکی از ترفند های طعم دار کردن محصولات و خوش طعم شدن آن میباشد. در ابتدا باید بدانید می خواهید این کار را در منزل انجام دهید، یا به صورت صنعتی می خواهید پسته شور کنید. در منزل که کار به چندین ساعت می کشد. پس از 1 تا 2 ساعت خیساندن پسته ها در آب، نمک به آنها اضافه می شود و روی گاز با حرارت ملایم قرار داده می شود.

اما در خطوط صنعتی شورکن پسته، مقدار خیلی زیادی از این محصول ( برای مصارف داخل کشور و یا صادرات) به همراه نمک وارد مخزن دستگاه تفت می شوند. از آنجا به درام دستگاه سرازیر می شوند و درام به صورت اتوماتیک به گردش در می آید. در این حال، مشعل نیز روشن می شود و محصول تحت حرارت قرار میگیرد.

بو دادن پسته خام-شور کردن پسته و تبدیل آن به محصول خوشمزه، مقوی و پر طرفدار

شور کردن پسته و تبدیل آن به محصول خوشمزه، مقوی و پر طرفدار

در دنیای امروز دیگر کمتر کسی یافت می شود که این کار را به صورت سنتی در خانه انجام دهد. بنابراین افراد، اقدام به خرید محصول آماده می کنند. در نظر داشته باشید، حرارت غیر اصولی که برای شورکردن و تفت پسته به کار می رود باعث می شود، خواص دارویی و ارزش غذایی آن کم شود. همچنین ممکن است طعم آن را نیز بد کند.

بنابراین اینکار باید به صورت کاملاً اصولی انجام شود. بنابراین طعم و مزه پسته باید به سمت بهتر پیش برود و طعم شوری بیش از حد یا سوختگی ندهد. تغییراتی که در رنگ و ظاهر آن پیش می آید طبیعی است اما باید دقت شود که این مقدار بیش از حد انتظار نباشد. بنابراین باید از دستگاه تفتی استفاده کنید که با کیفیت باشد و تمام خواسته شما را فراهم آورد تا محصول شما تبدیل آن به محصول خوشمزه، مقوی و پر طرفدار شود.

بهترین دما برای بو دادن پسته

زمانی که اینکار در منزل با فر انجام شود دمایی حدود 140 تا 160 درجه سانتیگراد در محدوده زمانی 15 تا 20 دقیقه انجام شود. اما برای دستگاه های بزرگ که تابلوفرمان دارند و می توانید مشعل حرارتی را کنترل کنید این قضیه فرق دارد بازه زمانی همان 15 دقیقه است و حرارت مشعل متفاوت خواهد بود.

دستگاه تفت پسته-بهترین دما برای بو دادن پسته

آیا بو دادن پسته آن را خراب می کند؟

به دلیل تغییرات شیمیایی پیش آمده در پسته شور یا پسته بو داده، مطمئنا در معرض خرابی قرار میگیرد. اما نوع نگهداری و بسته بندی آن می تواند تاثیرات خوبی داشته باشد. مثلا اگر در هوای خنک نگهداری شود، ممکن است تا 6 ماه هم ماندگاری داشته باشد.

بو دادن پسته خام با آبلیمو

در روش های سنتی، محصولات پسته و دیگر آجیل هایی که می خواهید طعم دار شوند، همراه با بود دادن، موارد طعم دهنده را نیز می افزایند. اما در روش صنعتی که مدنظر ما است، ابتدا پسته ها با نمک تفت داده می شوند. سپس این محصولات با کمک دستگاه طعم زن، انواع طعم ها را به خود می گیرند. آبلیمو، آبغوره سرکه، افزودن گلپر در این مرحله انجام می شود.

چگونه پسته را شور کنیم-آیا بو دادن پسته آن را خراب می کند-بو دادن پسته خام با آبلیمو-بو دادن پسته خام با زعفران

بو دادن پسته خام با زعفران

همانطور که اشاره کردیم بخش طعم دار کردن پسته ها پس از تفت، بر عهده دستگاهی به نام لووک است که طعم دهنده آجیل و خشکبار است. پس از آنکه پسته های خام بو داده شدند، در دستگاه لووک با زعفران طعم دار یا مزه دار می شوند. یکی دیگر از روش های بو دادن پسته بو دادن پسته با نمک است که یکی از سنتی ترین روش های بو دادن این محصول است همان گونه که گفته شد در بالا میتوانید این کار را به سادگی با استفاده از دستگاه های تولیدی شرکت البرز ماشین کرج انجام دهید.

اما آنچه در اینجا مهم است آن است که محصولاتی که با مایعات طعم دار می شوند، حالتی از نم دار بودن به خود می گیرند. این نم باید خشک شود. این کار با دستگاه خشک کن پسته انجام می شود. خشک کن خشکبار نیز با سیستم مشعل و ویبره این کار را انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره تلفنی شماره خود را وارد کنید

مشاوره البرز ماشین کرج
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه