کاربرد دستگاه خشک کن میوه چیست؟در فصل بهار و تابستان تنوع میوه جات بسیار افزایش پیدا می‌کند. در بسیاری موارد هم میزان تولید میوه جات در این دو فصل بسیار زیادتر از میزان مصرف است. به دو روش خشک کردن و فریز کردن می‌توان مازاد میوه‌جات فصل تابستان و بهار را در تمام فصول سال استفاده کرد.

اما در روش سردخانه ای نیاز به صرف هزینه‌های زیادی است. از این‌ رو روش خشک کردن بهترین گزینه محسوب می‌شود. در این مقاله در پایگاه دانش البرز ماشین کرج روش‌های خشک‌کردن میوه و سبزیجات و مزایای خشک‌کردن میوه نسبت به فریز کردن آن  را به شما معرفی خواهیم کرد.همچنین بهترین ماشین آلات خشک کن میوه صنعتی موجود در بازار را مورد نقد و برسی قرار میدهیم.

مزیت دستگاه خشک کن میوه نسبت به فریز کردن میوه

مزیت نگهداری میوه‌جات در سردخانه استفاده هر نوع میوه در 4 فصل سال است. اما در فریز کردن میوه احتیاج به سردخانه و محل نگهداری استاندارد وجود دارد. کوچک‌ترین اشتباه در فریز کردن و نحوه نگهداری میوه باعث از بین رفتن محصول و ضرر و زیان بالایی می‌شود.

با نگهداری هر نوع میوه در سردخانه عمر میوه 3 تا 4 ماه افزایش پیدا می‌کند. هر چه از عمر سردخانه‌ای میوه بگذرد کیفیت محصول هم پایین میاید. اما درروش خشک‌کردن علاوه بر حفظ کیفیت و مواد معدنی محصول، عمر میوه 6 تا 2 سال افزایش پیدا می‌کند.

خشک کن میوه صنعتی

روش‌های خشک‌کردن میوه‌جات

به دو روش سنتی و صنعتی میوه‌جات خشک می‌شوند. درروش سنتی به دو سبک آفتاب خشک و سایه‌خشک و با در اختیار داشتن فضای زیاد می‌توان میوه‌جات را خشک کرد. اما زمان خشک شدن محصول به میزان زیادی افزایش پیدا می‌کند. از طرفی به دلیل وجود محصول در فضای باز امکان آلوده شدن و وجود حشرات موزی وجود دارد.

اما درروش صنعتی سرعت رطوبت‌گیری میوه به‌طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند. به دلیل وجود محصول در فضای کاملاً بهداشتی و ایزوله امکان آلوده شدن تکه‌های میوه از بین رفته می‌رود. از طرفی کنترل بسیار دقیق‌تری بر دمای محیط دستگاه خشک‌کن وجود دارد. درنتیجه محصول یکدست‌تر و مشتری‌پسندتری به دست میاید.

خشک کن میوه

انواع دستگاه خشک‌کن میوه :

دو نوع دستگاه خشک کن میوه ‌جات در بازار به فروش می‌رسد…

1-دستگاه خشک‌کن میوه کابینی (کابینتی)

دستگاه خشک‌کن کابینی مجهز به چندین طبقه و سینی مخصوص تکه های میوه بوده و با بدنه عایق بندی شده حرارت را در فضای کابین دستگاه حفظ می‌کند. انرژی گرمایشی این دستگاه از یک مشعل گازی و گازوئیلی است که حرارت غیرمستقیم را به داخل کابین منتقل می‌کند.

این مدل دستگاه خشک کن کابینی شرکت البرز ماشین کرج مجهز به کنترل دما است. بر اساس هر نوع میوه می‌توان زمان رطوبت گیری و میزان حرارت را با دقت بالا کنترل نمود. شرکت البرز ماشین کرج دستگاه های خشک کن کابینی خود را در دو ظرفیت تک کابین و دو کابین به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد.

خشک کن تک کابین

ظرفیت کم

مشاهده

خشک کن دو کابین

ظرفیت متوسط

مشاهده

2-خشک کن میوه تونلی یا کانتینیوز

این مدل خشک کن‌ها از نمونه‌های دو سر باز هستند. به زبان ساده میوه از یک ‌سوی دستگاه واردشده و از سوی دیگر خارج می‌شود. خشک کن میوه تونلی بهترین گزینه برای کارخانه جات بزرگ و حجم محصول بالا است. خشک کن‌ میوه شرکت البرز ماشین کرج در دو مدل واگنی و ریلی طراحی و ساخته می‌شوند که نمونه واگنی آن بهترین گزینه برای رطوبت گیری انواع میوه‌ جات محسوب می‌شود.

خشک کن تونلی

ظرفیت بالا

مشاهده

کلیه محصولات شرکت البرز ماشین کرج با 18 ماه گارانتی و 15 سال خدمات پس از فروش به مشتریان عزیز ارائه می‌شود.