دستگاه بسته بندی خشکبار و نحوه کار آن

دستگاه بسته بندی خشکبار

فهرست مطالب

دستگاه بسته بندی خشکبار برای بسته بندی کردن و حفظ و نگهداری این محصولات در برابر عواملی همچون رطوبت، گرما، آلودگی و… مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع دستگاه بسته بندی همچنین باعث آسان  شدن حمل و نقل و بالا بردن زمان ماندگاری خشبار می شود. این دستگاه به غیر از خشکبار، به منظور بسته بندی تمام مغزی جات مانند پسته، فندق، گردو، بادام، تخمه، نخود، تخمه ژاپنی، مویز، انجیر خشک، انواع شیرینی های کوچک، تافی و شکلات، چیپس و پفک و حتی قند و شکر نیز استفاده می شوند. همانطور که می دانید، امروزه انواع مختلفی از بسته بندی های مواد خشک در بازار عرضه می گردد که هرکدام از آنها تفاوت ها و مزایای زیادی دارند. علاوه بر ویژگی حفاظتی، بسته بندی های مختلف خشکبار باید دارای ظرافت و زیبایی در طراحی نیز باشند.

انواع دستگاه بسته بندی خانگی

دستگاه بسته بندی مواد خشک به دو نوع کلی خانگی و صنعتی تقسیم می شود. ماشین آلات بسته بندی خشکبار در منزل را می توان از انواع دستگاه دوخت دستی انتخاب کرد. این دستگاه ها با دهانه‌ هایی در طول‌ های متفاوت از 10 سانتی متر تا 1 متر موجود هستند. دستگاه بسته بندی ادویه و مواد خشک کوچک دستی باید دارای عرض دوخت استاندارد و همچنین تایمر و المنت حرارتی باکیفیت باشد.

از انواع دیگر دستگاه های خانگی می توان نوع ریلی آن را نام برد. این دستگاه های بسته بندی ریلی به همراه تاریخ زن امکان دوخت سریع تر و با کیفیت ‌تر بسته بندی را فراهم می‌ کند. همچنین مدل میزدار این دستگاه ریلی نیز برای استفاده هر جه راحتتر مصرف کنندگان تولید شده است.

انواع ماشین آلات بسته بندی صنعتی

دستگاه های بسته بندی صنعتی برای استفاده در مقیاس های زیاد از مواد خشک به کار گرفته می شوند. استفاده از این دستگاه ها ویژگی های مخصوص به خود را دارد. برای مثال با توجه به اهمیت حفظ کیفیت خشکبار در طول عمر بسته بندی، یکی از بهترین روش ‌ها استفاده از دستگاه بسته بندی وکیوم به همراه تزریق گاز است. بسته بندی وکیوم خشکبار باعث افزایش طول عمر و ماندگاری محصول و همچنین افزایش ارزش افزوده و سود فروش محصول می شود.

نوع دیگری از دستگاه بسته بندی خشکبار صنعتی، دستگاه شیرینگ بسته بندی خشکبار است. از مزیت های آن می توان گفت که معمولا بسته بندی های شیک و حرفه ای مواد خشک به صورت شیرینگ پک هستند. دستگاه های شیرینگ پک با وجود اندازه های متوسط و بزرگ، قابلیت بسته بندی مواد خشک به صورت خانگی و صنعتی را دارند.

قیمت دستگاه بسته بندی مواد خشک

به طور کلی بسته بندی مواد خشک مراحل مختلفی دارد که برای راحتی کار، برای هر مرحله دستگاه جداگانه در نظر گرفته می شود. این دستگاه ها بسته به نوع کارایی قیمت های متفاوتی دارند. انواع دستگاه توزین، دستگاه ساشه گرانولی، دستگاه پرکن و سیل برای بسته بندی خشکبار مورد استفاده قرار می گیرند.

البته افراد زیادی به منظور کاهش هزینه ها و یا کمبود سرمایه ای که دارند، تصمیم به خرید این نوع دستگاه ها دست دوم می گیرند. اما این موضوع را در نظر داشته باشید که خرید این نوع دستگاه ها کارکرده یا دست دوم تنها در صورتی صحیح است که برای تشخیص سلامت اجزای مختلف دستگاه تخصص و تجربه کافی را داشته باشید. در غیر این صورت می ‌توان گفت در مواقعی این امکان هست که ایرادات دستگاه در حین فروش از سوی فروشنده پنهان شوند.

نحوه کار دستگاه بسته بندی مواد خشک

همانطور که قبل تر گفته شد، دستگاه های بسته بندی مواد خشک انواع مختلفی دارند که در نحوه کارکرد آن ها تاثیر گذار است. صفر تا صد کار بخش هایی شامل محاسبه وزن، قرار گرفتن صحیح در نایلوم بسته بندی و… می شود. اما اگر بخواهیم یک توضیح کلی در مورد نحوه کار دستگاه های بسته بندی به شما بگوییم، مراحل آن به صورت زیر می باشند.

در ابتدا دستگاه بسته بندی با سیستم نوار و بالابر انتقال خود ابتدا مخزن ویبره را پر کرده و پس از انتقال به مخزن توزین خشکبار مواد مورد بسته بندی را توزین می کند. هر یک از ترازو ها محصول را با دقت بالا و با کمترین خطا وزن کرده و داخل لوله یقه دستگاه بسته بندی تخلیه می کند، تا وارد سلفون شوند. در نهایت با پرس عمودی و افقی دستگاه، بسته دوخت خورده و تکمیل می شود.

ثبت ديدگاه