فرآوری و شورکاری تخمه گلپردار

فرآوری و شورکاری تخمه گلپردار طی چندین مرحله گام به گام شور کردن تخمه گلپردار انجام می شود. دستگاه شورکن تخمه ، طعم زن گلپر تخمه و ...

فرآوری و شورکاری تخمه گلپردار Processing and salting of flower seeds فرآیندی تولیدی است و در صورتیکه حجم کار شما بالا باشد یعنی بخواهید در حد کارگاه یا کارخانه کار انجام دهید (خط تولید آجیل و خشکبار) ، می بایست دستگاه های مورد نیاز این فرآیند را تهیه کنید. برای آشنایی و تهیه فراوری و شورکاری تخمه گلپردار در ادامه با ما همراه باشید.

فرآوری و شورکاری تخمه گلپردار - شورکاری تخمه گلپردار

تخمه خام چگونه فرآوری یا شور کاری می شود؟

تخمه خام با استفاده از دستگاه های مخصوص این کار، فرآوری می شود. به طور مثال در روش خانگی از یک اجاق گاز استفاده می شود. اما این کار امکان سوختن تخمه را فراهم خواهد کرد. در روشی که مد نظر ما است، شورکاری تخمه با دستگاه مخصوص انجام می شود.

زمان کمتر و محصول بیشتری تفت می خورند. در ابتدا تخمه های خام با این دستگاه بو داده می شوند. این دستگاه در البرز ماشین کرج در دو ظرفیت 150 و 250 کیلوگرمی ساخته می شوند. از طریق بالابرنمک، نمک هم به این محصول اضافه می شود. برای طعم دادن نیز از دستگاه طعم زن مایع استفاده می شود که معمولاً از آبلیمو و گلپر برای آن استفاده می شود.

مراحل گام به گام فرآوری و شورکاری تخمه گلپردار

ماشین آلات مورد نیاز فرآوری و شورکاری تخمه گلپردار

دستگاه هایی که برای فرآیند شورکاری انواع آجیل به کار می رود، از دستگاه تفت و شورکن شروع می شود و در بحث بسته بندی به اتمام می رسد. دستگاه تفت همان بخش شورکاری را در خط تولید پشتیبانی می کند. در ابتدا محصولات تفت میبینند و شورکاری انجام می شود.

در مرحله بعد نمک اضافه چسبیده به محصولات جدا می شود. در این مرحله آجیل و تخمه و خشکبار با گلپر و آب و آبلیمو یا سرکه و دیگر طعم ها، تغییر طعم می دهند. در نهایت با حرارت غیر مستقیم خشک می شوند. دستگاه هایی که برای خط لازم و ضروری هستند طی بخش بعدی به طور کامل معرفی خواهند شد.

مراحل گام به گام فرآوری و شورکاری تخمه گلپردار

دستگاه شورکاری: این دستگاه برای تفت و شورکاری آجیل و خشکبار استفاده می شود. این دستگاه دارای یک درام چرخان ماردونی است که محصولات آجیل و انواع تخمه درون این درام به گردش در می آیند و با نمک مخلوط می شوند.

دستگاه سرند شورکن: این سرند با سیستم ویبره ای که دارد، سبب جدا سازی نمک های اضافه می شود.

دستگاه طعم زن مایع : دستگاه لووک برای افزودن طعم آبلیمو، سرکه ، گلپر و … به آجیل و تخمه استفاده می شود. این تخمه گلپردار از این بخش بیرون می آید. اما اتفاقی که می افتد این است که آجیل و تخمه گلپردار به صورت نم دار در می آید. بنابراین نم روی این محصولات باید از بین برود. دستگاهی که در مرحله بعد معرفی می کنیم برای از بین بردن این نم استفاده می شود.

دستگاه خشک کن تخمه گلپردار - دستگاه بسته بندی تخمه گلپردار

دستگاه خشک کن تخمه گلپر دار و خشکبار

این دستگاه با داشتن یک مشعل گازی، حرارت را به صورت یک نواخت و غیر مستقیم به محصولات می رساند. دستگاه دارای یک ویبره نیز است. به حالت الک شکل نم آجیل و تخمه گلپردار از بین می رود. این بخش، آخرین گام از فرآوری و شورکاری تخمه گلپردار محسوب می شود.

بسته بندی در فرآیند فرآوری و شورکاری تخمه گلپردار

پس از آماده شدن محصولات آجیل و تخمه گلپردار باید آنها را بسته بندی کرد. بسته بندی این محصولات اندازه، شکل، جنس بسته بندی و حجم متنوعی دارد. نسبت به هر کدام از آنها نوع دستگاه بسته بندی هم متفاوت است. در ادامه به معرفی مهمترین دستگاه های بسته بندی در فرآوری و شورکاری تخمه گلپردار می پردازیم.

دستگاه بسته بندی تخمه گلپردار توزین دار

کیفیت بسته بندی این محصولات پیش از طعم خوب آن به چشم می آید و سبب فروش این محصول می شود. برای فروش بالا و رضایت مشتری محصول باید با کیفیت خیلی خوبی بسته بندی شود. دستگاه بسته بندی تخمه با توجه به نوع بسته بندی انتخاب می شود. چنانچه این محصولات داخل یک ظرفی ریخته شود، از دستگاه سیل برای پوشش درب آن استفاده می شود.

شرایط نگه داری تخمه

زمانی که بسته بندی های استاندارد برای این محصولات در نظر گرفته شود، نه رطوبت وارد بسته وارد می شود و نه جانوران موذی و حشرات به داخل آن راه خواهند یافت. بنابراین انتخاب دستگاه بسته بندی مناسب از مهمترین بخش های این خط تولید محسوب می شود. ضمناً ماندگاری محصولات نیز بیشتر خواهد شد.

دستگاه بسته بندی تخمه گلپر دار -فرآوری و شورکاری تخمه گلپردار

دستگاه های بسته بندی توزین دار

دستگاه بسته بندی توزین دار تخمه و آجیل شامل دستگاه تک توزین، دو توزین، چهارتوزین، شش توزین می باشند. به جز دستگاه تک توزین، باقی دستگاه ها برای بسته بندی سلفونی بالشتی محصولات با وزن های 20 گرم تا 2000 گرم با امکان گرفتن شکل فرم پاکتی هستند. دستگاه تک توزین که با دو مکانیزم دیجیتال و آنالوگ تولید می شوند، برای پر کردن کیسه های 2 کیلوگرم به بالا تا 50 کیلوگرم(پیش فرض) استفاده می شوند. چنانچه بخواهید با وزن های بیشتر کیسه پر کنید، باید آن را سفارش دهید.

دستگاه بسته بندی دوی پک تخمه گلپردار

این دستگاه که از جدیدترین دستگاه های بسته بندی مورد استفاده در ایران است، محصولات را به صورت پاکت های ایستاده تولید می کند. پاکت هایی از جنس های مختلف که به صورت آماده، پر می شود و درب آن با حرارت دوخت می خورد. خود از شکل های مختلف با جنس فویل آلومینیوم، کرافت و … استفاده می شود.

دستگاه بسته بندی تخمه گلپردار

دستگاه بسته بندی تخمه گلپردار چهار طرف دوخت

دستگاه های بسته بندی که با تغییر مکانیزم از جمله لوله یقه ها امکان تولید بسته بندی های چهار طرف دوخت هم فراهم می شود. این نوع بسته بندی نیز از بسته بندی های پرطرفدار به شمار می آید.

دستگاه قوطی پرکن تخمه گلپردار

انواع شیشه و قوطی ها با این دستگاه با آجیل و تخمه گلپردار و … پر می شوند. وزن این محصولات که داخل شیشه و قوطی سرازیر می شوند. نیز با تابلو فرمان این دستگاه مشخص می شود. دستگاه یک نازل دارد که اندازه آن بر حسب دهانه قوطی ساخته می شود.

دستگاه قوطی پر کن تخمه گلپر دار

دستگاه ساشه تخمه گلپردار

دستگاه ساشه گرانول برای بسته بندی های تکنفره تخمه استفاده می شود. این دستگاه نیز در شکل های مختلف محصولات را پر می کند. مهمترین آن مدادی یا بالشتی کوچک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره تلفنی شماره خود را وارد کنید

مشاوره البرز ماشین کرج
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه