خط تولید و بسته بندی مواد پودری و ادویه جات

خط تولید و بسته بندی مواد پودری و ادویه جات - البرز ماشین کرج

دستگاه بسته بندی ادویه

دستگاه بسته بندی ادویه از جمله انواع دستگاههای کاربردی است که میتواند با سرعت و دقت بالا به بسته بندی محصولات پودری بپردازد. این نوع دستگاههای میتوانند هر نوع محصول و مواد پودری را با دقت بسیار خوب و در انواع ابعاد و اشکال سلفونی بسته بندی کنند. در این مطلب شما را با دستگاههای متنوع خط تولید و دستگاه بسته بندی ادویه آشنا خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

اغلب ادویه‌جات از کشورهای دیگر (هند، پاکستان،….) وارد می‌شود. درنتیجه در کشور ما تمرکز بیشتر بر بسته بندی محصولات و دستگاه های بسته بندی پودری است تا تولید و فراوری آن. خط دستگاه  بسته بندی ادویه یا همان پودری از چندین دستگاه تشکیل‌شده که اصلی‌ترین آن‌ها دستگاه بسته بندی پودری و دستگاه آسیاب چکشی است.در صورت خریداری محصول آرد شده از سوی تولیدکننده نیازی به آسیاب چکشی نیست.

اما در صورت تهیه ادویه‌جات و محصولات آماده همانند پوسته دارچین، زردچوبه یا زنجبیل یک دستگاه آسیاب چکشی به خط تولید اضافه می‌شود.

خط تولید و بسته‌بندی محصولات پودری (ادویه‌جات)

1-بالابر z:

این دستگاه در ابتدای خط تولید قرارگرفته و ادویه‌جات را به مخزن دستگاه آسیاب چکشی انتقال می‌دهد.

بالابر z

2-دستگاه آسیاب:

دستگاه آسیاب در دو مدل چکشی و پروانه‌ای تولید می‌شوند که نمونه پروانه‌ای برای آسیاب محصولات با بدنه نرم و حساس همانند شکر استفاده می‌شوند. برای استفاده از  دستگاه بسته بندی ادویه ابتدا میبایست محصولات رابه خوبی آسیاب کرد.

تفاوت آسیاب چکشی با پروانه‌ای در چیست؟

آسیاب چکشی با ضربه زدن به محصول موردنظر آن را خرد و به‌راحتی پودر می‌کند. اما آسیاب پروانه‌ای با حرکت پروانه محصول موردنظر را آرد می‌کند. اگر به‌طور مثال از آسیاب چکشی در پودر کردن شکر استفاده شود، ضربه‌های چکش حرارت را بالابرده و باعث سوختن شکر می‌شود.

از طرفی آسیاب پروانه‌ای قدرت خرد کردن محصولات سخت را ندارد.

دستگاه آسیاب

آسیاب چکشی

آسیاب چکشی شرکت البرز ماشین کرج به‌راحتی انواع پوسته‌های درخت، ادویه‌جات، فلفل … را آسیاب می‌کنند. آسیاب چکشی برای محصولاتی مانند گندم، جو، زنجبیل، زردچوبه با پوسته‌های سفت‌وسخت کاربرد دارد.

آسیاب چکشی در سه مدل 16 ، 24 و 36 تیغ تولید می‌شود. تیغه‌های دستگاه بر اساس نیاز مشتری سفارش سازی می‌شوند. نمونه آسیاب 16 تیغ را می‌تواند در دو مدل تک فاز و سه فاز ارائه کرد. اما در نمونه 24 و 36 تیغ به دلیل نیاز به قدرت بالاتر حتماً باید از برق 3 فاز استفاده شود.

نکته: توری آسیاب‌های شرکت البرز ماشین کرج بسته به نیاز مشتری و محصول موردنظر قابل سفارشی ‌سازی و تعویض است. بر اساس مقدار آسیاب محصول می‌توان از توری‌های ریزودرشت استفاده کرد.

3-بالابر پودری:

در این مرحله از یک بالابر پودری برای انتقال محصول آسیاب شده به دستگاه بسته‌بندی استفاده می‌شود. بالابر پودری به‌راحتی و با کمک گردش یک ماردون و بدون پخش شدن مواد پودری محصول را به مخزن دستگاه بسته‌بندی ادویه منتقل می‌کند.

این بالابر مجهز به یک مخزن همراه با یک هم زن است. این هم زن کیفیت بالابری محصولات پودری را افزایش می‌دهد.

بالابر پودری اوگر حلزونی

4-دستگاه های بسته بندی پودری:

محصولات پودری به سه روش بسته‌بندی می‌شوند…

1- بسته بندی پودری با دستگاه ساشه

با دستگاه بسته بندی ساشه می‌توان مواد پودری را در وزن‌های بین 10 تا 100 گرم بسته بندی کرد. دستگاه بسته بندی ساشه البرز ماشین کرج در دو مدل 3 طرف دوخت و مدادی به مشتریان عزیز ارائه می‌شود. این دستگاه نیز از انواع متنوع دستگاه بسته بندی ادویه میباشد.

این ماشین ‌آلات با برق تک فاز کارکرده و کلیه قطعات مرتبط با محصول از استنلس استیل 304 ساخته می‌شود. حمل‌ونقل این ماشین ‌آلات بسیار راحت بوده و به‌طور میانگین در هر دقیقه بسته بندی 30 بسته رادارند.

دستگاه ساشه

2-بسته بندی پودری با دستگاه بسته بندی سلفونی

این دستگاه بسته بندی ادویه برای بسته بندی های سلفونی بین 100 تا 1200 گرم طراحی‌شده‌اند. نحوه کارکرد این ماشین‌آلات تمام‌اتوماتیک بوده و مجهز به رول سلفونی هستند. دستگاه بسته بندی سلفونی قابلیت تاریخ‌زن هم دارد که بسته به نیاز مشتری سفارشی‌سازی می‌شود.

بر اساس وزن داده‌شده توسط اپراتور این دستگاه شروع به بسته‌بندی می‌کند. این دستگاه می‌تواند انواع سلفون پاکتی و بالشتی را با عرض سلفون 20 تا 42 بسته بندی کند.

ماشین‌آلات بسته بندی سلفونی شرکت البرز ماشین کرج در دو مدل پنوماتیک تک فاز (خانگی) و مکانیکی سه فاز (کارخانه‌ای) ارائه می‌شود. کارکرد و توانایی هر دو مدل یکسان است. اما نمونه تک فاز دستگاه بسته بندی ادویه مناسب برای کارآفرینان بوده که دسترسی به فضای کارخانه‌ای با برق سه فاز ندارند.

دستگاه بسته بندی ادویه و بسته بندی محصولات پودری شامل انواع دستگاههای خط تولید ادویه و بسته بندی انواع مواد پودری در البرز ماشین کرج

3-دستگاه قوطی پر کن مواد پودری

در صورت تمایل تولید کننده به بسته بندی در قالب قوطی می‌توان از نوع خاصی از دستگاه بسته بندی ادویه با نام دستگاه بسته بندی قوطی پر کن استفاده کرد. این دستگاه هم کاملاً اتوماتیک است. اپراتور به‌صورت خشابی قوطی‌ها را چیده و دستگاه کاملاً هوشمندانه و با توجه به برنامه‌ریزی مشخص قوطی‌ها را پر می‌کند.

هنگام رسیدن قوطی در زیر نازل نوار دستگاه به متوقف می‌شود. قولی به میزان وزن برنامه‌ ریزی‌ شده از محصول پرشده و دوباره نوار به‌صورت اتوماتیک به حرکت درمیاید. کلیه این فرایند توسط حس‌گرهای هوشمند کنترل می‌شود.

این دستگاه مجهز به یک مخزن است. داخل مخزن یک ماردون هم زن وجود دارد. این مخزن مجهز به یک سنسور بوده که در صورت پر شدن به بالابر حلزونی فرمان داده و آن را متوقف می‌کند.

میزان وزن محصول بر اساس دور موتور تنظیم می‌شود. ماردون دستگاه به میزان موردنیاز چرخیده و محصول را به داخل قوطی تزریق می‌کند.

دستگاه قوطی پر کن پودری

5-دستگاه درب زن:

در این مرحله قوطی‌ها به‌صورت دستی و توسط اپراتور بر روی دستگاه قرارگرفته و درب زنی می‌شوند. بر اساس نوع درب‌ها (پیچی یا پرسی) این دستگاه سفارشی‌سازی می‌شود.

دستگاه درب زن

6-دستگاه غلاف زن:

دستگاه غلاف زن یک نوع شیرینگ حرارتی است که عملیات پلمپ سلفون بر روی درب‌های قوطی را انجام می‌دهد. این دستگاه به‌طور اتوماتیک سلفون را بر روی درب قوطی بسته قرار داده و وارد کوره حرارتی می‌کند. حرارت سلفون را جمع کرده و درب را کاملاً پلمپ می‌کند.

7-دستگاه شرینگ پک تونلی:

شیرینگ پک تونلی شرکت البرز ماشین کرج یک دستگاه بسیار پرکاربردی است. اگر وارد یک فروشگاه شویم می‌توانیم ببینیم که 90 درصد محصولات شیرینگ شده‌اند. این دستگاه محصولات بسته‌بندی‌شده را در تعداد و اندازه‌های مختلف شیرینگ می‌کند.

این دستگاه انواع شیشه نوشابه، قوطی، بطری آب‌معدنی، جعبه، رب، تن ماهی را شیرینگ می‌کند. در این مرحله به‌صورت دستی و توسط یک اپراتور محصولات در بسته بندی‌ های کارتونی چیده شده و وارد دستگاه شیرینگ می‌شود.

بسته به نوع و ابعاد محصول می‌توان دستگاه شیرینگ را سفارشی‌سازی کرد. اپراتور به‌ صورت دستی نایلون را بر روی بسته‌بندی‌های محصول موردنظر قراردادِ و توسط جک مخصوص، سلفون به میزان کنترل‌ شده برش داده می‌شود.

در مرحله بعدی محصول وارد کوره حرارت دستگاه شده و باعث منقبض شدن نایلون و درنتیجه شیرینگ محصول می‌شود. با خروج محصول شیرینگ شده از کوره توسط یک فن خنک شده و آماده عرضه به بازار فروش می‌شود. این دستگاه اتوماتیک بوده و عمر بسیار بالایی دارد.

شیرینگ پک تونلی

نکته: برای محصولات صادراتی حتماً باید از دستگاه شیرینگ استفاده شود.