مدرن | مبتکر | متفاوت
راههای ارتباطی:   4-02634722902   --   09108698783

دستگاه آسیاب صنعتی و انواع آن

دستگاه آسیاب صنعتی

فهرست مطالب

دستگاه آسیاب صنعتی مواد غذایی یک دستگاه تهیه محصول است و دستگاهی برای آسیاب کردن مواد جامد به قطعات کوچکتر است و برای آسیاب کردن انواع ادویه ها، قهوه و سایر محصولات غذایی استفاده می شود. امروزه از این نوع تکنولوژی در تهیه انواع مختلف مواد غذایی خشک در صنعت استفاده می شود. هر کدام از این دستگاه ها کارایی و کاربرد های مخصوص به خود را دارند و برای تهیه محصولی خاص مورد استفاده قرار می گیرند. البته هستند مدل هایی که برای تهیه چند نوع محصول نیز به کار برده می شوند. در این مطلب ما می خواهیم به شرح مدل های مختلف دستگاه های آسیاب کن صنعتی بپردازیم و همچنین کاربرد ها و ظرفیت آن ها را نیز توضیح خواهیم داد.

انواع این دستگاه از نظر کارایی

آسیاب مهمترین قسمت دستگاه آسیاب صنعتی است و تیغه آن برای آسیاب چرخانده می شود. در صنایع غذایی، دستگاه آسیاب به دو دسته کلی زیر تقسیم می شود:

  • دستگاه آسیاب صنعتی
  • دستگاه آسیاب عطاری

همانطور که از نامش پیداست؛ آسیاب عطاری و صنعتی به ترتیب برای ظرفیت تولید کم و ظرفیت تولید بالا استفاده می شود.

انواع دستگاه آسیاب مواد غذایی

همان گونه که اشاره گردید این تکنولوژی از انواع و اقسام متنوع و مختلفی برخوردار لست. آشنایی با این دستگاه ها می تواند فرد را در انتخاب بهترین نوع آن ها و متناسب با نیاز خود راهنمایی نماید. در ادامه در مورد انواع تجهیزات در صنایع غذایی و همچنین کاربرد آن ها توضیح خواهیم داد:

 دستگاه آسیاب ادویه یا آسیاب زردچوبه

دستگاه آسیاب صنعتی ادویه که نوعی آسیاب غلات سفت است برای خرد کردن و پودر کردن انواع ادویه جات مانند زردچوبه، فلفل، سماق، زنجبیل، زیرکون و … استفاده می شود. آسیاب ادویه بیشتر به آسیاب زردچوبه معروف است. امروزه اکثر عطاری ها با خرید دستگاه آسیاب ادویه سعی در آسیاب و تحویل انواع ادویه ها در حضور مشتری دارند.

دستگاه آسیاب گندم و جو

دستگاه آسیاب صنعتی گندم به دلیل مصرف زیاد گندم و جو یکی از پرمصرف ترین آسیاب های صنعتی است که کارکرد آسیاب گندم را بسیار آسان کرده است. در گذشته آسیاب گندم به روش سنتی و دستی انجام می شد که نیاز به صرف وقت و انرژی زیادی از سوی گندم کاران داشت. اما امروزه با استفاده از آسیاب گندم این کار با سرعت و کیفیت بهتری انجام می شود.

برای خرید دستگاه بسته بندی ادویه کلیک کنید

دستگاه آسیاب تیغه ای

آسیاب تیغه ای برای آسیاب کردن غذاهای نرم استفاده می شود. این آسیاب ها به لطف تیغه های بسیار تیز و برنده خود مواد غذایی را به پودر تبدیل می کنند. آسیاب تیغه ای به طور کلی برای آسیاب کردن انواع سبزیجات خشک و سیر استفاده می شود. این آسیاب ها در مقیاس صنعتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند و توسط شرکت هایی که نیاز به طعم های طبیعی دارند مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه آسیاب چکشی

آسیاب چکشی بر خلاف آسیاب تیغه ای از ضربه زدن برای آسیاب کردن مواد غذایی استفاده می کند. مغزها مانند فندق، قهوه و گردو سفت هستند و نمی توان آن ها را با تیغه پودر کرد. به همین دلیل از آسیاب چکشی با قابلیت ضربه زدن برای پودر کردن مواد غذایی مختلف استفاده می شود. آسیاب چکشی نیز مصارف صنعتی زیادی دارد و تمامی کارخانه های تولید کننده ادویه و طعم دهنده های طبیعی از این دستگاه ها در خط تولید خود استفاده می کنند.

دستگاه آسیاب سنجد

دستگاه آسیاب صنعتی تقریباً هر نوع مواد غذا و محصولی را آسیاب می کند. یکی از این مواد سنجد است. برخی از انواع دستگاه های خردکن توانایی پودر سنجد را حتی با هسته دارند. دستگاه آسیاب سنجد با هر ظرفیت و کارایی قابل ارائه می باشد.

کاربردهای دستگاه آسیاب مواد غذایی

این نوع دستگاه های مواد خوراکی به لحاظ نوع ماده غذایی که در آن ها مورد استفاده قرار می گیرند، از انواع مختلفی بر خوردار هستند. در زیر این مدل ها را معرفی خواهیم نمود:

  • آسیاب انواع آجیل
  • آسیاب سیر و سبزیجات خشک
  • آسیاب قند و شکر
  • آسیاب گندم
  • آسیاب قهوه
  • آسیاب ادویه

ظرفیت تولید دستگاه آسیاب چقدر است؟

دستگاه آسیاب صنعتی ظرفیت های مختلفی دارند و بسته به کاربرد متفاوت هستند. حداقل ظرفیت دستگاه آسیاب برای آسیاب عطاری است که 1.5 لیتر و راندمان آن 5-10 کیلوگرم در روز می باشد. با توجه به ظرفیت های مختلف این دستگاه ها برای کاربرد های متناسب با آن ها مورد استفاده قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه