مدرن | مبتکر | متفاوت
راههای ارتباطی:   4-02634722902   --   09108698783

خشک کردن انواع میوه

خشک کردن انواع میوه

فهرست مطالب

یکی از بهترین راه ها برای نگهداری طولانی مدت میوه ها اقدام به خشک کردن انواع میوه می باشد. روش های خشک کردن انواع میوه متفاوت است، بسته به اینکه روند خشک کردن با چه کیفیتی انجام شود ماندگاری و طعم میوه های خشک شده متفاوت خواهد بود.

از کدام میوه ها می توان برای خشک کردن استفاده کرد؟

میوه های زیادی هست که می توان آنها را خشک کرد. کشمش، خرما، انواع آلو، گلابی، انواع توت، موز، خرمالو، سیب، نارگیل و… از جمله میوه هایی هستند که می توان آن ها را خشک کرد. بسته به ذائقه تان می توانید به سراغ یکی از این میوه ها بروید.

تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید، کیفیت میوه هایی است که برای خشک کردن در نظر می گیرید. میوه ها باید کاملاً سفت، رسیده و بدون هیچگونه زدگی و پوسیدگی باشند. رسیده بودن بیش از حد میوه ها یا استفاده از میوه های نرسیده باعث می شود کیفیت میوه های خشک تولید شده کاهش پیدا کند.

چگونه می توان میوه ها را برای خشک کردن آماده کرد؟

بعد از انتخاب میوه های سالم و رسیده، آن ها را بشویید و برای حفظ هرچه بیشتر ظاهر میوه بهتر است آن ها را برای 10 دقیقه در محلول آب و آبلیمو قرار دهید و بعد از آبکشی، میوه ها را کاملا خشک کنید. هسته میوه ها را جدا کنید و بصورت یک اندازه برش بزنید.

از چه روش هایی برای خشک کردن انواع میوه استفاده می شود؟

به طور کلی دو روش برای خشک کردن انواع میوه وجود دارد: خشک کردن طبیعی میوه و خشک کردن مصنوعی به وسیله دستگاه یا فر

چگونه می توان میوه ها را در آفتاب خشک کرد؟

برای خشک کردن میوه ها در آفتاب باید به شرایط جوی توجه کنید. بهترین شرایط جوی، هوای آفتابی با رطوبت کمتر از ۶۰ درصد می باشد. با توجه به اینکه برای خشک کردن میوه ها به چند روز زمان نیاز دارید، باید از خوب بودن هوا برای چند روز متوالی اطمینان حاصل کنید.

میوه های مورد نظر را با فاصله در یک ظرف توری قرار دهید که می تواند از جنس استیل، پلاستیک یا تفلون باشد. بهتر است ظرف حاوی میوه مستقیماً روی زمین قرار نگیرد و به کمک وسیله ای مثل آجر از زمین فاصله داشته باشد تا جریان هوا بیشتر شود. روی میوه ها یک توری نازک قرار دهید و زیر نور مستقیم خورشید بگذارید البته هوای خنک شب می تواند میوه را دوباره مرطوب کند. پس سینی را شب در جای سرپوشیده قرار دهید.

بعد از چند بار زیر و کردن میوه ها طی چند روز متوالی، میوه خشک شما آماده خواهد بود و میوه های خشک تردی خواهید داشت.

خشک کردن انواع میوه با فر چگونه انجام می‌شود؟

برای این کار می توانید از کاغذهای مومی، لاینر سیلیکونی، سینی های فر یا انواع توری گرد استفاده کنید. میوه های خرد شده را با فاصله روی ظرف مورد نظر قرار دهید و برای اینکه مطمئن شوید میوه ها هنگام خشک شدن جمع نمی شوند، می توانید یک ظرف روی میوه ها بگذارید.

دمای مناسب فر برای خشک کردن میوه بین ۵۴ تا ۷۱ درجه بسته به نوع میوه می باشد که باید تنظیم کنید. برای میوه هایی که برش خورده می باشند و نازکتر هستند مثل ورقه های نازک سیب، دماهای پایین تر و برای میوه هایی که به صورت کامل درون سینی قرار داده می‌شوند مثل انواع توت باید دمای بالاتری در نظر بگیرید. بعد از گذاشتن میوه ها درون فر، در فواصل زمانی دو ساعت سینی فر حاوی میوه را در جهات مختلف بچرخانید.

خشک کردن انواع میوه با دستگاه خشک کن چگونه انجام می‌شود؟

میوه ها را با فاصله و منظم روی دستگاه پخش کنید و تنظیمات دستگاه خشک کن میوه را روی حالت خشک ‌کردن‌ میوه بگذارید و اگر باید دما را به صورت دستی تنظیم کنید، دمای ۵۷ درجه مناسب می باشد. میوه ها را برای مدت یک تا دو روز  در دستگاه قرار دهید اما بهتر است در فواصل زمانی ۶ تا ۸ ساعت آنها را چک کنید و اطمینان حاصل کنید تا بیش از حد خشک نشوند.

کلام پایانی

با خشک کردن انواع میوه، می توانید مدت زمان زیادی آن ها را نگهداری کنید و حتی زمانی که فصل یک میوه نباشد می توانید از میوه خشک آن استفاده کنید. انواع میوه خشک علاوه بر مغذی بودن، طعم بسیار لذیذی دارند و یکی از تنقلات سالم به شمار می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه